Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak szybko i efektywnie układać kostkę brukową?
Kostka brukowa to wyjątkowo praktyczny i popularny rodzaj nawierzchni, który spotkać można zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na posesjach prywatnych. Tam stosowany jest m.in. na podjazdach, podwórkach i dróżkach ogrodowych. Zainteresowanie brukiem jest uzasadnione, sprawdźmy więc, jak można szybko i efektywnie układać kostkę brukową.
Jakie zalety ma kostka brukowa?
Kostka brukowa jest wdzięcznym i uniwersalnym materiałem. Oprócz typowych zastosowań przy układaniu nawierzchni parkingów i podjazdów, sprawdza się także jako dopełnienie wystroju ogrodów – np. wokół oczek wodnych czy altanek. Starannie obudowane kostką, mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie i podnoszą komfort użytkowników.
Kostka brukowa może mieć różne kształty i powierzchnie. Dobierając kostkę do konkretnych celów, należy kierować się jej przeznaczeniem i warunkami w jakich będzie „pracować”. I tak, np. kostka gładka będzie bardziej odporna na zabrudzenia niż kostka o chropowatej powierzchni, ale też bardziej od niej śliska. Nawierzchnie poddane stałym, dużym obciążeniom wymagają kostki grubszej (np. 6. centymetrowej).
Podstawowe zasady układania kostki brukowej
Pierwszą i kluczową zasadą przy układaniu kostki brukowej jest wykonanie podbudowy, odpowiedniej do charakteru gruntu. Do jej utwardzenia oraz dalszych prac nad nawierzchnią, warto wykorzystać efektywne maszyny brukarskie, dostępne w ofercie dystrybutorów, takich jak np. RJP w Szczecinie. Podbudowa razem z podsypką, czyli warstwą wyrównującą, pełnią funkcję nośną i filtracyjną. Bez ich prawidłowego wykonania kostka poddana obciążeniom będzie zapadać się i rozjeżdżać. Jako materiał na podbudowę stosowane są m.in. tłuczeń, grys, żwir i żużel.
Jakie urządzenia pomogą w układaniu kostki brukowej?
Układanie kostki brukowej, szczególnie na trudnym gruncie o dużej powierzchni, wymaga fachowej wiedzy oraz urządzeń ułatwiających pracę. W wytyczeniu i poziomowaniu nawierzchni z pewnością pomoże poziomnica laserowa, a do utwardzenia przydatne będą zagęszczarki oraz układarki do kostki Probst, bowiem korzystanie z ręcznego ubijaka jest żmudne i czasochłonne. Wszystkie opisane prace należy wykonywać zgodnie z regułami sztuki brukarskiej, a wtedy kostka brukowa będzie trwała i estetyczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana