Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak uniknąć popularnych błędów podczas ocieplania elewacji domu?
Dobrze ocieplony budynek pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Powinno ocieplić się nie tylko ściany domu, ale także dach, a także strop przylegający np. do nieogrzewanej piwnicy czy poddasza. Niestety wiele błędów i zaniedbań podczas ocieplania może doprowadzić do powstawania mostków cieplnych, które zmniejszają skuteczność ocieplenia budynku i pozwalają ciepłu „uciekać”, przez co koszty ogrzewania zimą znacznie wzrastają. Poniżej znajdziesz kilka popularnych błędów popełnianych podczas ocieplania elewacji budynku. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł ich uniknąć.
Wybór odpowiedniego materiału ocieplającego
Pierwsze błędy mogą być popełnione już na etapie wyboru materiału do ocieplenia elewacji. Najczęściej wybierany jest styropian, jednak różnorodność dostępnych produktów ułatwia popełnienie błędu podczas wyboru.
Przed wyborem warto dobrze sprawdzić współczynnik izolacji cieplnej danego styropianu. Im jest on niższy, tym lepiej. W przypadku styropianu najczęściej właściwości izolacyjne poprawiają się wraz z jego grubością. Do izolacji elewacji bardzo dobrze nadaje się styropian 10 cm o współczynniku izolacji cieplnej wynoszącej 0,044 W/mK.
Na ryku jednak znajdziesz także szary styropian. Choć wykazuje on lepsze parametry izolacyjne, to jednak jego montaż jest trudniejszy. Przede wszystkim szary styropian ma gorszą przyczepność do kleju, dlatego zaleca się stosowanie mocniejszych, tym samym droższych produktów. Wraz z wyższą ceną szarego styropianu koszt ocieplania domów rośnie.
Ponadto szary styropian jest ciemny, co sprawia, że pochłania promienie słoneczne i się mocniej nagrzewa. To z kolei może prowadzić do rozprężania i w ostateczności odpadania styropianu od elewacji. Aby tego uniknąć, ściany budynku należałoby pokryć siatką zabezpieczającą, aby uchronić styropian przed nagrzewaniem. Innym rozwiązaniem jest wybór szarego styropianu z ochronną warstwą z białego.
Błędy podczas przygotowania podłoża pod elewację
Tynk ocieplanego domu powinien być przede wszystkim suchy i równy. Przed przyklejeniem styropianu należy także sprawdzić, czy nie jest zaatakowany przez grzyby, czy pleśń. Te mikroorganizmy znacznie pogarszają strukturę tynku, który pod wpływem nacisku może się kruszyć. Problem ten jest szczególnie często spotykany w przypadku ocieplania starych domów.
Nierówność ścian z kolei jest częstym problemem nowych budynków. Tutaj może pomóc nieco metoda klejenia styropianu na placki. Dzięki grubszej warstwie kleju jesteś w stanie wyrównać podłoże. Pamiętaj jednak, aby klej zajmował przynajmniej 60% powierzchni styropianu.
Dobrze wykonane ocieplenie budynku jest w stanie znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Tak samo błędy popełnione podczas klejenia styropianu mogą Cię kosztować wiele pieniędzy, które będziesz musiał zainwestować we wciąż rosnące rachunki za ogrzewania. Dobrze przemyśl wybór odpowiedniego styropianu – zwróć uwagę na jego grubość i wskaźnik izolacji cieplnej, a także kolor. Ponadto szczególną uwagę przywiąż do prawidłowego przygotowania podłoża. Powinno być suche, równe i wolne od zanieczyszczeń i grzybów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana