Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego?
Właściciel obiektu budowlanego, inwestor lub zarządca mogą zgłosić zmianę sposobu jego użytkowania. Proces ten nie zawsze jest konieczny, nie istnieje też jednakowa droga zgłaszania takich ustaleń. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu właściwych działań administracyjnych pod kątem charakteru obiektu i rodzaju przeprowadzanej zmiany użytkowania. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Więcej przeczytasz poniżej!
Czym jest proces zmiany użytkowania obiektu budowlanego?
Kluczowe znaczenie dla całego procesu ma art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.). Mówi on, że zmiana sposobu użytkowania obiektu występuje wtedy, gdy dojdzie do rozpoczęcia lub zaniechania czynności mających wpływ na bezpieczeństwo:
pożarowe;
powodziowe;
pracy;
zdrowotne;
higieniczno-sanitarne;
dotyczące ochrony środowiska;
związane z wielkością lub układem obciążeń.
Według sugestii Biura Konstrukcyjnego KONTE z Gdańska proces ten nie musi wymagać zmian konstrukcyjnych w budynku. Czasem wystarczy rozpoczęcie w nim działalności gospodarczej mającej wpływ na ww. elementy. Wtedy konieczne jest zgłoszenie do:
starostwa powiatowego;
urzędu wojewódzkiego;
urzędu dzielnicowego m.st. Warszawy;
urzędu miast na prawach powiatu.
Jak przeprowadza się proces zmiany użytkowania obiektu budowlanego?
Procedura zmiany sposobu użytkowania wymaga złożenia wniosku do jednego z ww. organów państwowych. Konieczne jest zawarcie w nim następujących elementów:
rysunek wraz z opisem budynku w stosunku do działki i jej granic;
charakter techniczny budynku;
oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością;
ekspertyza techniczna;
oświadczenie o zgodności zmian do MPZP;
potwierdzenia pozwoleń wymaganych przez prawo w kontekście zakresu prowadzonych prac;
potwierdzenie wniesienia opłaty.
Dla Ciebie, jako Inwestora ważna jest zwłaszcza ekspertyza techniczna. W Gdańsku możesz ją wykonać w ww. biurze konstrukcyjnym KONTE. Bez niej nie można uzyskać powodzenia we wnioskowaniu o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
Warto wcześniej upewnić się, czy podjęte działania w obiekcie będą miały wpływ na czynniki wymienione w artykule wspomnianym wyżej. Jeśli nie, wnioskowanie w opisywanej sprawie nie ma uzasadnienia prawnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana