Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Konstrukcje wolnostojące do modułów bifacjalnych w mikroprzedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane nie tylko na dachu, ale też na specjalnie przeznaczonych do tego celu konstrukcjach. Rozwiązanie to jest stosowane w sytuacji, gdy powierzchnia dachu jest zbyt mała w stosunku do potrzebnej wielkości paneli. Sięga się po nie również, gdy z różnych powodów dach jest zacieniony bądź, gdy właścicielom zależy za zachowaniu estetyki nieruchomości. Kiedy jeszcze są stosowane konstrukcje wolnostojące? Wyjaśniamy.
Moduły bifacjalne – co to takiego?
Moduły fotowoltaiczne bifacjalne to panele dwustronnie aktywne. Do prawidłowego działania potrzebują dostępu światła z góry i od spodu. Dzięki temu ogniwa pracują aktywniej, a tym samym generują większą ilość prądu. Osiągnięcie wspomnianego efektu jest możliwe najczęściej poprzez zastosowanie przeźroczystego panelu od spodu. Ten typ „solarów” ma ogromne plusy, jednak wymaga zastosowania odpowiedniej metody montażu. Powinny być one ustawione w kierunku wschodnio-zachodnim, najlepiej w pozycji pionowej – wyjaśnia ekspert z firmy Remor S.A. Wówczas generują prąd o każdej porze dnia – zarówno rano, jak i wieczorem. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą konstrukcje wolnostojące, które umożliwiają montaż modułów zarówno na gruncie, jak i na betonie, w każdej pozycji.
Jakie zalety mają konstrukcje wolnostojące?
Główną, wspomnianą już, zaletą konstrukcji wolnostojących jest możliwość ich ustawienia na każdym gruncie. Wśród dostępnych typów mocowań znajdują się dwa systemy: wbijany i montowany na beton. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki prostej instalacji konstrukcji montaż przebiega nie tylko bezproblemowo, ale też jest szybszy. Konsekwencją wspomnianych atutów jest również niższy koszt inwestycji. Warto dodać, że konstrukcja wolnostojąca do modułów bifacjalnych może przybrać formę jednopodporową lub dwupodporową.
Kolejnymi plusami montażu solarów w ziemi jest możliwość ustawienia paneli w pozycji pionowej lub poziomej. Dzięki temu właściciel może ustawić idealny kąt nachylenia i znacznie poprawić wydajność instalacji. W zależności od możliwości można również zainwestować w systemy elektroniczne, które automatycznie ustawiają moduły w najlepszej pozycji w stosunku do słońca.
Mówiąc o zaletach, należy również wspomnieć o łatwiejszym dostępie do urządzeń. Pracownicy serwisowi mogą sprawniej dotrzeć do modułów, które zostały zamontowane na gruncie. Dzięki temu mogą szybciej i dokładniej wykonać prace konserwacyjne, a w przypadku uszkodzenia elementów bez większego problemu je wymienić. Z kolei właściciel konstrukcji może ją samodzielnie czyścić, bez konieczności wzywania specjalistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana