Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na co zwrócić uwagę wybierając podnośnik nożycowy?
Podnośniki nożycowe są urządzeniami o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Można ich używać do bardzo różnych prac na wysokościach od 2 do blisko 20 m. Obok zasięgu jednym z podstawowych kryteriów wyboru optymalnej maszyny jest określenie miejsca, w którym zamierzamy jej używać. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odnośnika nożycowego?
Podnośniki nożycowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie wchodzi w grę zastosowanie drabin lub rusztowań stacjonarnych. Drabiny mają ograniczony zasięg. Poza tym wysokie drabiny nie są w stanie zaoferować tak dużego podestu roboczego, na którym operator ma zapewnione wygodne miejsce do pracy i może zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia i materiały.
Podnośnik nożycowy ma bardzo podobne właściwości, jak rusztowanie – z tą istotną różnicą, że bez większego wysiłku fizycznego może go przemieszczać z miejsca na miejsce jedna osoba.
Operacja zajmuje kilka minut, potrzebnych na opuszczenie platformy, przejazd i ponowne podniesienie platformy – mówi specjalista z firmy Ramirent. – W przypadku wysokiego rusztowania stacjonarnego analogiczne czynności mogą trwać dziesiątki minut, a nawet kilka godzin, zależnie od wysokości konstrukcji, jej typu i liczby osób, które biorą udział w pracach montażowych.
Jakie są podstawowe typy podnośników nożycowych?
Najważniejszym kryterium wyboru podnośnika jest miejsce, w którym zamierzamy go zastosować. Może to być wnętrze zadaszonego obiektu o utwardzonej, równej podłodze: magazyn, sklep wielkopowierzchniowy, hala sportowa i inne pomieszczenia posiadające drzwi o wysokości min. 2-2,5 m, czyli wystarczające do tego, aby do środka mógł wjechać jeden z podnośników do prac wewnątrz pomieszczeń. Są to urządzenia nie tylko bardzo wąskie, relatywnie lekkie, ale także na tyle niskie, aby bez problemu pokonać nawet standardowe drzwi, nie mówiąc o bramach magazynów. Ich cechą charakterystyczną jest też napęd elektryczny, który zapewnia cichą pracę bez produkcji szkodliwych spalin. Tego typu podnośniki nożycowe posiadają koła o małej średnicy, które mogą być wyposażone w ogumienie non-marking (nie zostawia śladów na jasnych podłogach). Tego typu koła zapewniają też doskonałe właściwości trakcyjne na równych nawierzchniach. Pomimo niewielkich gabarytów, podnośniki do stosowania do wewnątrz oferują zasięgi nawet do 12 metrów.
Drugą grupą w tej klasie maszyn są podnośniki nożycowe do prac wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. One również posiadają napęd elektryczny, lecz ich koła mają większą średnicę i ogumienie z solidnym bieżnikiem. Dzięki temu umożliwiają sprawne poruszanie się nie tylko w pomieszczeniach zadaszonych, ale także na otwartej przestrzeni – pod warunkiem, że zapewnimy im utwardzoną i stosunkowo równą nawierzchnię (kostka brukowa, asfalt czy płyty betonowe). Oferują podobne wysokości robocze, jak podnośniki przeznaczone do pracy we wnętrzach.
Ostatnią kategorią są podnośniki nożycowe terenowe, które odróżniają się trzema cechami: typem napędu (silniki diesla), rodzajem kół i ogumienia (duże i wyposażone w ogumienia ułatwiające jazdę po nieutwardzonych nawierzchniach) oraz udźwigiem i wysokością unoszenia platformy (odpowiednio: do pół tony i do kilkunastu metrów). Tego typu podnośniki posiadają zazwyczaj napęd na cztery koła, który doskonale sprawdza się na trudnych nawierzchniach i przy pokonywaniu wzniesień.
Jakie są kryteria wyboru optymalnego podnośnika nożycowego?
Wiedząc, jakie możliwości oferują poszczególne rodzaje podnośników, możemy dopasować je do zadania, które zamierzamy wykonać. Aby dokonać optymalnego wyboru, wystarczy dobrać pożądane wartości w odpowiednich kategoriach:
- udźwig – największe terenowe podnośniki nożycowe oferują największe, sięgające 0,5 t udźwigi, które pozwalają na prowadzenie prac z użyciem specjalistycznych narzędzi, dużej ilości materiałów oraz z udziałem dwóch czy nawet trzech osób,
- wysokość unoszenia i wymiary platformy – wielkość platformy, obecność wysuwanych podestów (balkonów) oraz wymiary platformy należy dobrać do konkretnych potrzeb – największe zasięgi i wymiary oferują podnośniki terenowe,
- wielkość kół i ogumienie – należy je dostosować do rodzaju nawierzchni: małe koła do równych i czystych nawierzchni, natomiast większe koła z ogumieniem terenowym do prac na zewnątrz pomieszczeń, na nawierzchniach nierównych, nawet nieutwardzonych,
- napęd – podnośniki z napędem elektrycznym możemy stosować we wnętrzach i na zewnątrz, natomiast maszyny napędzane silnikami diesla przeznaczone są do pracy na otwartej przestrzeni (ewentualnie w wysokich, dobrze wentylowanych halach),
- gabaryty i masa urządzenia – wymiary i waga podnośnika mają szczególne znaczenie ze względu na transport i przechowywanie urządzenia, a także możliwość jego przejeżdżania przez drzwi i bramy oraz manewrowania w niewielkich pomieszczeniach – pod tym względem największą elastycznością wyróżniają się podnośniki elektryczne do prac wewnątrz pomieszczeń.
Zasady BHP przy korzystaniu z podnośników nożycowych
Podnośnik nożycowy nie jest urządzeniem, z którego można korzystać bez przygotowania. Kupując lub wypożyczając podnośnik nożycowy, należy pamiętać, że każda osoba, która wchodzi na podest powinna mieć odpowiednie przeszkolenie. Po odbyciu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokościach, można uzyskać uprawnienia do pracy na poziomie do 3 metrów lub powyżej 3 metrów nad ziemią.
Osoby pracujące na platformie powinny posiadać kaski, uprzęże umożliwiające przypięcie się do barierki podestu, a także buty robocze na gumowej, antypoślizgowej podeszwie. Teren wokół pracującego podnośnika nożycowego należy oznakować i oddzielić taśmą ostrzegawczą, aby zapobiec wchodzeniu osób postronnych na obszar, na którym zachodzi ryzyko uderzenia przez spadające z platformy przedmioty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana