Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na czym polega piaskowanie powierzchni?
Większość powierzchni płaskich przygotowywanych np. do malowania wymaga wyrównania i oczyszczenia. Do tego celu wykorzystuje się materiały ścierne. Jednym z nich jest piasek. Piaskowanie powierzchni odbywa się w strumieniu sprężonego powietrza. Proces ten często porównuje się do szlifowania. Piaskowanie zapewnia jednak uzyskanie równiejszej powierzchni oraz szorstkości. Ponadto, pozwala na czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
Maszyny do piaskowania
Proces piaskowania wymaga zastosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń. Maszyny do czyszczenia i wygładzania powierzchni są zasilane sprężonym powietrzem o ciśnieniu od 3 do 8 bar. Ścierniwo, czyli materiał czyszczący to zwykle:
- śrut staliwny,
- elektrokorund,
- szklane kulki,
- piasek,
- garnet.
Proces piaskowania obejmuje trzy etapy. Pierwszy z nich to oczyszczanie. Maszyna pozbywa się starych warstw lakierów oraz występujących na materiale zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest ujednolicenie zaś ostatnim – nadanie powierzchni chropowatości. Przygotowana w ten sposób powierzchnia może zostać poddana dalszej obróbce.
Przed rozpoczęciem piaskowania pracownik musi być odpowiednio przygotowany. Aby rozpryskujące się drobinki nie wyrządziły krzywdy użytkownikowi, musi on założyć ubranie ochronne. Materiał ścierny może być szkodliwy dla dróg oddechowych. Dlatego też odzież powinna zapewniać dopływ świeżego powietrza i umożliwiać swobodne oddychanie.
Zalety piaskowania
Procesowi piaskowania podlegają różne powierzchnie. Należą do nich, na przykład konstrukcje stalowe. Proces ten ma wiele zalet, a jego zastosowanie pozytywnie wpływa na ochronę opracowywanego materiału. Piaskowanie umożliwia jego dokładne czyszczenie bez ryzyka zarysowania. Proces ten pozwala przygotować powierzchnię do malowania i sprzyja ochronie antykorozyjnej.
– Piaskowanie to także dobry sposób renowacji stalowych elementów. Za pomocą ścierniwa można pozbyć się wszystkich naniesionych wcześniej na metal powłok. Poza tym, piaskowanie zwiększa także trwałość materiału — informuje przedstawiciel firmy Malarnia Proszkowa Fasada.
Proces piaskowania polega na uderzaniu drobinami materiału ściernego o powierzchnię. Piasek używany do kształtowania musi być uprzednio oczyszczony. Dobór materiału zależy w dużej mierze od rodzaju powierzchni. Proces ten wymaga zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przeciwnym razie pracownik może doznać uszczerbku na zdrowiu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana