Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Olejowanie czy lakierowanie: która metoda lepiej zabezpieczy drewniany parkiet?
Wybór podłogi do mieszkania lub domu to w dużej części kwestia gustu. Rodzaj drewna, kolor, wzór to zasadnicze elementy, które bierze się wówczas pod uwagę. Jednak należy również zastanowić się nad jej warstwą wierzchnią, a więc lakierem lub olejem. Warto rozważyć wszystkie czynniki – zalety i wady obu rozwiązań. Dowiedz się, czym się różnią te metody zabezpieczania parkietu!
Parkiet lakierowany
Podłoga lakierowana jest łatwa do utrzymania w czystości, choć wyraźniej widać na niej kurz. Nie wymaga ona znacznych zabiegów pielęgnacyjnych. Lakier chroni drewno, tworząc szczelną powierzchnię, która oddziela je od otoczenia. Powłoka ta jest gładka w dotyku, odporna na zabrudzenia. Precyzyjne lakierowanie sprawia, że brud nie wnika w strukturę drewna. Konserwacja takiego parkietu jest łatwa i niedroga. Nie trzeba jej często przeprowadzać.
Jak jednak wskazują specjaliści firmy SEMA, na powierzchni lakieru mogą pojawić się widoczne rysy. Zapobiec temu może wybór lakieru matowego lub półmatu. Parkiet taki może się również łatwiej elektryzować i przyciągać kurz. Zwykle częściowa renowacja uszkodzonej podłogi wiąże się z tym, że miejsce naprawy jest widoczne i wyraźnie się wyróżnia. Zalecane jest wówczas zeszlifowanie całej powierzchni i polakierowanie jej od nowa.
Parkiet olejowany
Olej stosowany do podłóg wnika w drewno i zamyka jego strukturę. Parkiet taki jest mniej odporny na brud niż posadzka lakierowana i wymaga okresowych konserwacji. Kilkukrotne olejowanie parkietu sprawia, że odporność ta wzrasta. Podłogi zabezpieczane naturalnymi środkami łatwiej miejscowo naprawiać bez konieczności cyklinowania. Dzięki olejowi można nadać drewnu głębi. Drobne rysy na parkiecie są mało widoczne, a odświeżenie na ogół nie wymaga cyklinowania.
Olej doskonale podkreśla piękno drewna i jego naturalną strukturę. Nie zamyka on, tak jak robi to lakier, klepek pod bardzo szczelną powierzchnią. Dzięki temu drewno przyjmuje i oddaje wilgoć. Właściwość ta bardzo cenna głównie w przypadku podłogi w łazience, gdzie występuje zwiększona wilgotność. Co więcej, podłoga taka nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Z drugiej strony jest ona bardziej chłonna, dlatego trzeba z niej szybko usuwać wszelkie zabrudzenia. Olejowana podłoga wymaga również stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych, a częstotliwość konserwacji zależy od intensywności użytkowania.
Jeżeli ostateczny wygląd i walory użytkowe podłogi po konserwacji nie będą zadowalające, można zmienić warstwę wierzchnią podczas kolejnej renowacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana