Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Poddasze użytkowe w domu. Czy warto je mieć?
Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym cieszą się znacznie większą popularnością niż te prezentujące budynki jednopoziomowe. Wynika to przede wszystkim z możliwości uzyskania dodatkowej przestrzeni, ale nie tylko. Poddasze jest korzystne także ze względów ekonomicznych, ponieważ zapobiega utracie ciepła przez dach. Czy poddasze użytkowe to rozwiązanie, które ma wyłącznie zalety? Przeczytaj, aby się przekonać.
Zalety poddasza użytkowego
Poddasze użytkowe można zaaranżować nie tylko w nowo powstającym budynku, którego projekt przewiduje rozmieszczenie pokojów tuż pod dachem. Na zagospodarowanie wolnej przestrzeni decydują się także użytkownicy starszych obiektów, w których do tej pory najwyższa kondygnacja była pusta lub pełniła funkcję przechowalni rzadko używanych sprzętów. W obu przypadkach projekt poddasza powinien być dobrze przemyślany, jednak nieco trudniejsze zadanie czeka mieszkańców starszych domów. Prace remontowe mogą wymagać ingerencji w konstrukcje budynku – aranżacja poddasza użytkowego może być związana na przykład z doprowadzeniem instalacji do mającej powstać łazienki.
Jeśli jesteś na etapie wyboru projektu domu, w którym zamieszkasz, zdecydowanie warto zainteresować się tymi, które przewidują obecność poddasza użytkowego. Przede wszystkim zyskasz dodatkową przestrzeń. Miejsce pod dachem może być na tyle obszerne, że zmieści się w nim kilka pokojów oraz łazienka. W mniejszych budynkach poddasze może mieć jedynie kilkanaście metrów kwadratowych, jednak i tak warto się na nie zdecydować. Takie miejsce jest idealne, aby stworzyć w nim pokój dla nastolatka, pracownię, gabinet czy zorganizować wygodny nocleg dla gości – sprzyja temu oddzielenie przestrzeni od reszty domu.
Poza tym poddasze użytkowe jest korzystne także ze względów czysto ekonomicznych. Stanowi izolację między ostatnim piętrem budynku a dachem, dlatego ogranicza straty ciepła, tym samym zmniejszając rachunki za ogrzewanie. Warto jednak mieć na uwadze, że organizacja poddasza użytkowego to nie tylko same zalety.
Takie rozwiązanie ma pewne mankamenty, które jednak można ograniczyć do minimum, jeśli dobrze zaplanuje się prace remontowe lub budowlane – podkreśla ekspert z firmy TS-KONCEPT. Na co zatem warto uważać?
Wady poddasza użytkowego
Podstawową wadą poddasza jest to, że rzeczywista przestrzeń użytkowa jest mniejsza niż powierzchnia podłogi w każdym z pomieszczeń. Wynika to z obecności skosów, które nawet jeśli nie są zbyt nachylone, to i tak w pewnym stopniu ograniczają możliwości aranżacyjne. Wiąże się to między innymi z koniecznością dobrania odpowiednich mebli, tak aby wkomponowały się w kształt ścian i sufitów.
Kolejnym mankamentem może być konieczność montażu okien dachowych, które nie dają tak dobrej widoczności, jak przeszklenia w tradycyjnym wydaniu. Wymagają one również zainstalowania skutecznych zasłon lub rolet, aby wpadające słońce nie przeszkadzało użytkownikom.
Ostatnią, jednak bardzo istotną kwestią, jest temperatura, która w miesiącach letnich i zimowych może przyjmować skrajne wartości, jeśli nie zadba się o odpowiednią izolację. Pod dachem bywa bardzo gorąco podczas upałów, natomiast zimą poddasze może być ciężko dogrzać do optymalnej temperatury. Trzeba jednak przyznać, że ten problem rzadziej występuje w nowo powstających obiektach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana