Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Stan surowy. Jak osiągnąć ten etap prac budowlanych?
Każdy, kto marzy o postawieniu własnego domu powinien zaznajomić się z kilkoma podstawowymi pojęciami z zakresu budowy i wykończenia wnętrz. Umożliwia to bardziej precyzyjne szacowanie kosztów i potrzebnego czasu, sprawniejsze zarządzanie pracami, a także ułatwia komunikację pomiędzy zleceniodawcami i wykonawcami. Obecnym standardem na rynku nieruchomości jest rozróżnienie na stan surowy oraz stan deweloperski. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ten pierwszy.
Kolejność prac budowlanych
Po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu w pierwszej kolejności prowadzone są prace doprowadzające do tak zwanego stanu zerowego. Zalicza się do niego ogrodzenie działki, wyznaczenie granic powstającego budynku, a także wykopanie ziemi pod fundamenty. Następnie w jego ramach ma miejsce wkopanie fundamentów, wypełnienie podkładów pod podłogę, zbudowanie ewentualnej piwnicy oraz zamontowanie instalacji stanu zero – fragmentów kanalizacji i przyłączy w warstwach podłogowych. Ten etap prac można łatwo przerwać na okres zimowy. Zabezpieczenie konstrukcji nie wymaga wtedy dużego wysiłku lub kosztów.
Stan surowy otwarty i zamknięty
Stan surowy otwarty to etap, w którym budowany dom posiada już ściany nośne, kominy, strop nad parterem, więźbę i pokrycie dachu oraz schody, o ile te są elementem konstrukcji budynku, a nie tylko dekoracją.
Stan surowy zamknięty charakteryzuje się tym, że dom posiada już kompletną konstrukcję nośną, okna i drzwi, jednak nie jest w żaden sposób wykończony. Budynek w stanie surowym zamkniętym jest odpowiednio zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i niską temperaturą. Ten etap to około 50% ceny budowy domu.
Jak wyjaśnia specjalista z firmy King Bud zajmującej się usługami wykończeniowymi na terenie województwa wielkopolskiego: Niezwykle ważne jest, aby budując dom jasno zdefiniować, jakie prace budowlane zawierają się w stanie surowym otwartym i zamkniętym. Chociaż są to pojęcia używane na co dzień w branży, to nie regulują ich żadne przepisy. Aby zabezpieczyć swoje finanse i interesy oraz uniknąć nieporozumień, warto precyzyjnie określić w umowie z wykonawcami, czego oczekuje się od nich na każdym etapie prac.
Dalsze etapy budowy domu
Kolejnym etapem prac, a zarazem pojęciem umownym jest stan deweloperski. Poza wcześniej wymienionymi elementami obejmuje parapety wewnętrzne i zewnętrzne, otynkowanie i przygotowanie ścian na dalsze malowanie i tapetowanie, a także kompletną instalację wentylacyjną, wodno – kanalizacyjną, elektryczną i grzewczą, włącznie z grzejnikami i gniazdkami.
Możliwe jest wynegocjowanie dodatkowych udogodnień takich jak ocieplenia, montaż balustrad, rolet, a nawet zagospodarowanie drogi dojazdowej do domu lub zieleni. Wszystko jednak jest zawsze zależne od tego, jak skonstruowana jest umowa pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana