Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
System ociepleń na styropianie i wełnie - kalkulacja kosztów
Ocieplenia wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie to przede wszystkim rozwiązania systemowe. Systemy ociepleń na styropianie i wełnie mineralnej to kompletne zestawy pasujących do siebie materiałów. Jak wygląda przykładowy system ociepleń? Jak dokonuje się dokładniejszych kalkulacji kosztów zastosowania takich systemów? - Przyjrzyjmy się polskim produktom.
SEMPRE TERM ST z silikonową wyprawą tynkarską AZURO
Omawiane rozwiązanie firmy SEMPRE Farby z Bielska-Białej to system ocieplenia budynków, który polega na mocowaniu do ścian, od zewnątrz, warstwowego układu. Materiał termoizolacyjny to w tym systemie styropian – konkretniej płyty termoizolacyjne ze styropianu sezonowanego klasy EPS 70 lub EPS 100 o współczynniku przewodnictwa cieplnego 0,040 W/m*K. W systemie wykorzystuje się również: impregnowaną siatkę z włókna szklanego, która stanowi warstwę zbrojącą, zaprawę klejąco-zbrojącą do mocowania płyt styropianowych i zatapiania siatki zbrojącej, łączniki mechaniczne (kołki do mocowania warstwy termoizolacyjnej), środek do gruntowania warstwy zbrojącej pod wyprawę tynkarską i silikonową masę tynkarską. Inne rozwiązania to systemy z tynkiem silikatowym, silikonowo-silikatowym, akrylowym, z tynkiem polikrzemianowym lub tynkiem mineralnym. Podobne rozwiązania wykorzystywane są w systemach z wełną mineralną jak np. SEMPRE TERM WM.
Kalkulacja kosztów – kosztorysy na podstawie kart technicznych
Fachowe kosztorysy budowlane, które przygotowuje się w programach typu Norma (lub np. aplikacjach, które udostępniają producenci i dystrybutorzy materiałów), powstają w oparciu karty techniczne materiałów. Zawierają one nie tylko informacje o najważniejszych właściwościach (jak np. współczynnik przewodności cieplnej w przypadku izolacji typu styropian, wełna mineralna) i dane techniczne w rodzaju wymiarów, ale również dokładną instrukcję dotyczącą sposobu użycia. W karcie technicznej styropianu SEMPRE TERM ST na początku czytamy o sposobie przygotowania podłoża. Podłoże powinno być czyste, nośne, zwarte, równe i odtłuszczone; luźne ziarna oraz zanieczyszczenia, a także słabo związane powłoki starych farb emulsyjnych należy dokładnie usunąć. Instrukcja wskazuje też, jak pozbyć się ubytków, nierówności, jak zdezynfekować powierzchnie zarażone grzybami czy algami itp. Kolejny krok w karcie technicznej to przygotowanie płyt styropianowych, a dalej ich nakładanie – czyli montaż. W kompletnym kosztorysie musimy uwzględnić nie tylko koszty podstawowych materiałów i ich montażu, ale też koszty dodatkowych czynności, jak np. szlifowanie i odpylanie pożółkłych powierzchni płyt styropianowych, które wystawione były na działanie warunków atmosferycznych. To zajmuje czas – a czas to pieniądz!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana