Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Układanie chodnika z kostki - etapy postępowania
Prawidłowo dobrana i ułożona kostka brukowa może niezwykle uatrakcyjnić zarówno przydomowy chodnik, jak i przestrzeń publiczną skwerów i parków. Przed rozpoczęciem prac należy się zastanowić, na jak duże obciążenia będzie wystawiana powierzchnia, oraz ile miejsca ma zająć dana trasa. Nie tylko ułatwi to prognozę kosztów, ale też pozwoli dobrać odpowiednie materiały.
Etapy początkowe układania chodnika z kostki brukowej
Wszystko należy zacząć od odpowiedniego zaplanowania. Choć brzmi to banalnie, to możliwości rozplanowania zwykłego chodnika jest wiele i warto przeanalizować różne decyzje. Trasa może zostać wyznaczona na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to pociągnięcie ścieżki z punktu A do punktu B – najczęściej od ogrodzenia do drzwi wejściowych. Drugim sposobem jest wykonanie dodatkowych zdobień, ułożenie placu lub opaski przydomowej.
Gdy już zdecydowaliśmy, jak zostaną wyznaczone ścieżki, należy zastanowić się – czy będzie na nie najeżdżał samochód. Jeśli tak, to kostka, którą wybierzemy, musi mieć odpowiednią grubość – najlepiej powyżej 6 cm. W przeciwnym wypadku może dojść do jej pęknięcia.
Następnym krokiem jest zaopatrzenie się w materiały. Sam wybór kostki brukowej jest sprawą indywidualną. Natomiast każdy rodzaj chodnika będzie wymagał materiałów na podbudowę chodnika. Najczęściej w tym celu używa się piasku wymieszanego ze żwirem, który zarówno świetnie utwardza, jak również uszczelnia kostkę. Oprócz kształtu nawierzchni należy również wybrać pasujące do niej obrzeża, które zapobiegną rozchodzeniu się trasy.
Wszystkie te czynności możemy zrobić sami lub zgłosić się do firm specjalizujących się w układaniu kostki brukowej – jak np. Ditrich. Dzięki czemu oprócz pewności, że kostka zostanie ułożona prawidłowo, zyskujemy też dodatkowe informacje związane z wyborem danego jej rodzaju.
Etapy budowlane układania chodnika z kostki brukowej
Układanie kostki brukowej zaczyna się od zaznaczenia dwóch przeciwległych punktów chodnika, a następnie przeprowadzeniu między nimi sznurka lub innego znacznika. Następnie pod zaznaczonym terenem wykopuje się odpowiedni do warunków gruntowych rów, w którym będą obsadzane obrzeża.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża. W miejscu, gdzie będzie układana kostka, wysypuje się kruszywo (wspomnianą mieszankę żwiru z piaskiem), a następnie ubija się ją przy pomocy odpowiedniej zagęszczarki. Da nam to pewność, że kostka wraz z czasem nie będzie osiadać. Na tak przygotowane podłoże nakłada się warstwę podkładową, która dodatkowo utrzyma i zabezpieczy kostkę.
Po wykonaniu tych prac przychodzi czas na ułożenie kostki. Należy ją odpowiednio spasowywać, jednocześnie nie robić niczego na ścisk. Pozostawienie lekkich luzów przy obrzeżach jest wskazane, ponieważ zbyt duży nacisk może powodować pęknięcia.
Na koniec pozostaje ubicie położonej kostki specjalnym wibratorem płytowym, dzięki czemu w pełni osiądzie oraz wysypanie piasku lub granofugi do uszczelnienia połączeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana