Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wkręty idealne do drewna
Wkręty to jedne z popularniejszych elementów złącznych – to bardzo bogata gama produktów. Standardowo dzielimy je pod względem na zastosowanie na trzy grupy: wkręty do drewna, wkręty do metalu oraz wkręty do płyt kartonowo-gipsowych, przy czym te grupy dzielimy na kolejne podkategorie. W naszym artykule skoncentrujemy się na wkrętach do drewna, sprawdzimy, czym powinny się charakteryzować i postaramy się ustalić, jakie wkręty do drewna możemy nazwać idealnymi. Przyjrzymy się też kilku przykładowym podkategoriom wkrętów do drewna.
Czym charakteryzują się wkręty do drewna?
Choć podstawowa, najprostsza budowa wkręta jest zawsze taka sama, składa się on z nagwintowanej nóżki oraz główki, to wkręty występują w przeróżnych wariantach. Są wykonywane z różnych metali, mają różnorodne wykończenie, kształty główek i oczywiście stosuje się różne średnice gwintów. Co ogólnie charakteryzuje wkręty do drewna? Jak mówią nam fachowcy z hurtowni Metalex z Dąbrowy Górniczej, wkręty do drewna wyróżnia zwykle znaczna głębokość gwintu i jego rzadki skok. Rdzeń jest mniejszy, długie wkręty mają gwint wyłącznie na części trzonu, co ułatwia dociągnięcie elementów, które ze sobą łączymy. Inaczej jest ze wkrętami do metalu: tu mamy do czynienia z niższym skokiem gwintu, a dodatkowo walcowatym trzonem. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych charakteryzuje ostre zakończenie i trąbkowy łeb.
Szeroki wybór wkrętów do drewna
Sprzedawcy wkrętów mają zwykle w swoich ofertach bardzo szeroki wybór wkrętów do drewna (innych oczywiście również) w różnych wariantach nie bez powodu, w końcu wkręty wykorzystuje się w bardzo wielu gałęziach przemysłu, budownictwie itd. Szeroki wybór to oczywiście dobrodziejstwo, ale tylko pod warunkiem, że potrafimy wyboru dokonać właściwego. Jakie będą więc idealne wkręty do drewna, na które się zdecydować? - Ogólna odpowiedź jest bardzo prosta. Należy je dobrać zgodnie z przeznaczeniem, jakie sugeruje producent. Inne będą na przykład wkręty do łączenia drewna z blachą (jak wkręty do mocowania pokryć dachowych), inne wkręty do mocowania termoizolacji (jak styropian), a jeszcze inne będą wkręty do podłóg i tarasów. Przyjrzyjmy się tym przykładom bliżej. Wkrętem idealnym do łączenia blachy dachowej z drewnem może być wkręt wiercący ze stali nierdzewnej lub niskowęglowej z podkładką EPDM. Powinien bez problemu przewiercić blachę o wskazanej przez producenta grubości – podkładka EPDM z kolei uszczelni i zabezpieczy blachę przed korozją. Wkręt do drewna, którym mocujemy styropian, nie będzie miał podkładki EPDM, a specyficzny (zazwyczaj biały, ze względu na kolor samej termoizolacji) talerzyk na końcu, dzięki któremu element złączny nie rzuca się w oczy; połączenie wygląda estetycznie. A wkręt idealny do tarasów? - Wkręt musi zapewniać stały docisk elementów drewnianych. Tu stawiamy na wkręty do drewna z wąskim łbem walcowanym, gwintem podporowym i specjalnym ostrzem-nacięciem na początku.
Warto na koniec podkreślić, że wybór wkrętów jest znacznie szerszy, bo w ofertach producentów i dystrybutorów możemy znaleźć nawet wkręty dedykowane do łączenia elementów z drewna egzotycznego, wkręty do klipów desek tarasowych, wkręty do łączenia drewna ze stalą, wkręty z łbem soczewkowym, kołnierzem dociskowym i wiele, wiele innych. Jeśli mamy wątpliwości, które rozwiązanie z szerokiej oferty wybrać – najlepiej po prostu dopytajmy fachowców!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana