Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wykorzystanie filcu technicznego
Filc to materiał wytwarzany z różnego rodzaju włókien na drodze ich spilśniania, czyli zbijania w zwartą masę. Na spilśnianie szczególnie podatne są włókna wełniane, ale filc może powstawać też z tworzyw syntetycznych. Szczególnym rodzajem filcu jest filc techniczny. Z czego powstaje, czym się charakteryzuje i do czego jest wykorzystywany? O tym dalej!
Filc techniczny – charakterystyka
Filc techniczny to odmiana tego materiału wykorzystywana w przemyśle, budownictwie, produkcji czy motoryzacji. Filc do przeznaczeń technicznych różni się od tego, z którego wytwarza się np. torby czy dekoracje. Zasadnicza różnica to wytrzymałość filcu technicznego. Jest on narażony na szybsze zużywanie. Ponadto filc techniczny pracuje w wysokich temperaturach, przy dużym tarciu, a także wielu szkodliwych czynnikach chemicznych i mechanicznych. Z wyżej wymienionych powodów filc techniczny różni się od zwykłego zarówno składem, jak i sposobem wytwarzania.W zależności od przeznaczenia filc techniczny może w ogóle nie zawierać sztucznych domieszek (tak jest np. w przypadku filcu polerskiego) albo mieć ich aż do 30%. Najczęściej stosowane domieszki to bawełna, wiskoza, a nawet sierść. Niemniej podstawą pozostaje naturalna wełna – wyjaśnia specjalista z Centrum Uszczelnień.Filc techniczny powstaje przez spilśnianie, a następnie prasowanie, obróbkę termiczną i ciśnieniową. Celem jest stworzenie materiału, który w każdej partii będzie miał takie same parametry, gęstość i rozłożenie włókien będą regularne. To gwarantuje przewidywalność i powtarzalność pracy z elementem filcowym, jego równomierne zużycie i zwiększoną trwałość. Skład i proces produkcji są ściśle dostosowane do tego, jakie ma być przeznaczenie filcu technicznego.
Zastosowania filcu technicznego
Filc techniczny to wszechstronny materiał. Jest odpowiedni np. do wykonywania izolacji dźwiękowych, zabezpieczania maszyn przed uszkodzeniem, uszczelnień technicznych, oklein ochronnych. Filc techniczny znajduje zastosowanie również w produkcji instrumentów, szczególnie klawiszowych. Młoteczki wprawiające w ruch struny pianina lub fortepianu są pokryte filcem, aby uzyskać delikatność dźwięku, a przede wszystkim nie uszkodzić strun nawet przy mocnych uderzeniach. Z uwagi na miękką, mięsistą, ale wytrzymałą strukturę filc techniczny sprawdza się jako okładzina skrzyń transportowych. Stosuje się go szczególnie w skrzyniach wojskowych służących do transportu i przechowywania np. sprzętu łącznościowego oraz broni. Filc znajdziemy też w rozmaitych pokrowcach i case’ach. Chroni on przenoszony sprzęt czy instrument przed zarysowaniem oraz amortyzuje wstrząsy. Filc techniczny znajdziemy też w kaskach i hełmach wojskowych czy obuwiu, gdzie służy jako materiał do produkcji wkładek. Szczególnym rodzajem filcu technicznego jest filc polerski. Służy on do obróbki wykańczającej. Nadaje powierzchniom idealną gładkość i połysk. Jest wykonany z bardzo gęstego włókna z naturalnej wełny.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana