Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Z jakich elementów składają się instalacje wentylacyjne?
Sprawna wentylacja to obowiązkowy element każdego budynku zarówno mieszkalnego, jak i lokalu użytkowego. Odpowiedzialna jest za wymianę powietrza, a także komfort przebywania we wnętrach. Warto wiedzieć, jak działa wentylacja, jakie są jej rodzaje oraz z jakich elementów składają się całe instalacje.
Najważniejsze zadania wentylacji oraz jej rodzaje
Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w budynkach. Przy jej pomocy powietrze z wnętrza domu, które jest zanieczyszczone i ubogie w tlen zostaje wydalane na zewnątrz, z kolei świeże powietrze jest wprowadzane do budynku. Dzięki temu zawsze mamy dostęp do odpowiedniej ilości tlenu, a także pozbywamy się wilgoci. Do podstawowych rodzajów wentylacji zalicza się:
wentylację grawitacyjną,
wentylację mechaniczną,
wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
W ostatnich latach coraz częściej wybierana jest wentylacja z rekuperacją, która dodatkowo pozwala na odzyskanie ciepła, a tym samym na oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Profesjonalny montaż, ale projekt systemów wentylacyjnych oferuje wentylacja z rekuperacją i montażem gruntowych wymienników ciepła.
Jakie są podstawowe elementy instalacji wentylacyjnej?
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wentylacji postawimy, najważniejsze jej elementy są takie same. Przede wszystkim w każdym systemie znajdują się kanały wentylacyjne, które mogą być wykonane z rożnych materiałów. Co więcej, ważnym elementem wentylacji jest czerpnia i wyrzutnia, które służą do zasysania powietrza z zewnątrz oraz usuwania tego z wnętrz budynku. Kluczowa jest również centrala, czyli urządzenie, które w przypadku wentylacji mechanicznej odpowiedzialne jest za wymianę powietrza oraz odzysk ciepła. Trzeba mieć na uwadze, że centrala może mieć różne rozmiary i różne wydatki powietrza. Dlatego ważny jest ich dobór do wielkości budynku. Za odpowiednią wydajność wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach odpowiadają odpowiednio dobrane przez projektanta anemostaty oraz kratki wentylacyjne.
Dodatkowe elementy wentylacji
Poza standardowym wyposażeniem system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może posiadać również dodatkowe wyposażenie zapewniające komfortowy mikrokimat w budynku w postaci GWC tj. gruntowego wymiennika ciepła typu Provent GEO , który poza schłodzeniem powietrza wentylacyjnego latem, oraz jego dogrzania zimą gwarantuje wieczne właściwości grzbo i bakteriobójcze w ponad 90 % oczyszczające z nich powietrze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana