Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak szybko i bezpiecznie wykonać wieniec stropowy?
Jedną z kluczowych części konstrukcyjnych każdego budynku jest wieniec stropowy. Element ten spełnia kilka zadań. Po pierwsze związuje strop ze ścianami, przenosząc na nie część obciążenia. Po drugie stabilizuje całość konstrukcji poprzez jej usztywnienie. Wieńce stropowe powinno stosować się na każdej kondygnacji. Metod wykonania wieńca jest bardzo wiele poczynając od tradycyjnej z zastosowaniem szalowania, a na nowoczesnej, która wykorzystuje kształtki wieńcowe kończąc.
Rodzaje systemów stropowych oraz ich zastosowanie
Stropy należą do tych elementów konstrukcyjnych każdego obiektu, od których zależy bardzo wiele. To one wraz z okalającym je wieńcem odpowiadają za trwałość budynku, a także komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania. Rodzaje stropów oraz ich przeznaczenie przybliża ekspert firmy Tele-Strop-System specjalizującej się w produkcji materiałów budowlanych:
Stropy zaliczamy do istotnych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego też powinny być dobierane zgodnie z przeznaczeniem obiektu. Najważniejszymi funkcjami stropów jest przenoszenie różnego rodzaju obciążeń np. ciężar własny, ciężar ścianek działowych, ciężar wyposażenia oraz ludzi. Z tego powodu konstrukcja stropu musi mieć sztywność, odpowiednią do zachowania wymaganych warunków użytkowych. Kolejnym zadaniem stropów jest izolowanie termiczne i akustyczne poszczególnych kondygnacji. Głównym kryterium podziału stropów jest rodzaj konstrukcji. Do najpopularniejszych należą stropy gęstożebrowe oraz belkowe. W obu przypadkach elementem nośnym są żebra lub belki oparte najczęściej na ścianach. Stanowią one podstawę dla wypełnienia w postaci np. pustaków betonowych, ceramicznych lub keramzytobetonowych. Zwłaszcza te ostatnie cechują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi i akustycznymi.
Rodzaje wieńców stropowych
Integralną częścią każdego stropu jest wieniec stropowy. Jego zadanie polega na wzmocnieniu samego stropu, trwałego związania go ze ścianami oraz usztywnieniu budynku. Wykonanie wieńca jest możliwe w wielu technologiach. Wieńce monolityczne są wykonywane bezpośrednio na budowie i łączone ze ścianą przy pomocy specjalnych kotw. Istnieje również metoda polegająca na łączeniu zbrojenia zatopionego w elementach prefabrykowanych. Powyższe sposoby są jednak dość czasochłonne. Alternatywą są nowoczesne i coraz chętniej stosowane kształtki wieńcowe. Pozwalają one na szybkie wykonanie wieńca stropowego. Elementy te są dostępne w wielu kształtach ułatwiających pracę. Przykładem mogą być kształtki typu L doskonałe do obmurowywania wieńca. Ich zastosowanie pozwala nie tylko znacznie skrócić czas wykonania wieńca, ale także zwiększa bezpieczeństwo osób wykonujących tę pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana