Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Polimocznik jako materiał izolacyjny
Ponieważ nasz artykuł kierujemy przede wszystkim w stronę budowlańców, pominiemy tutaj wszelkie wysoce skomplikowane rozważania o chemicznej naturze polimoczników, poprzestając na opisaniu ich fizycznych właściwości, bo te w praktycznym ich zastosowaniu mają znaczenie zasadnicze. Nasze zainteresowanie skupimy na wykorzystywaniu polimocznikowych materiałów jako doskonałej budowlanej izolacji.
Najważniejsze cechy polimocznika
Produkcja polimoczników to stosunkowo nowa technologia i jak to często bywa, została opracowana, a później wdrożona najpierw w USA; w Europie zaczęła robić karierę w latach 90. ubiegłego wieku. Polimocznik otrzymujemy w wyniku reakcji chemicznej izocyjanianu i mieszanki żywicy. W zależności od rodzaju tych dwóch składników i ich wzajemnych proporcji otrzymujemy nieco inne materiały polimocznikowe o różnych właściwościach. Ponieważ jednak najistotniejsze cechy tych produktów są tożsame, więc każdy z nich nazywamy wspólnym mianem „polimocznik” lub „elastomer polimocznikowy”. Co sprawiło, że polimoczniki robią tak zawrotną karierę w branży budowlanej? Jak powiedziano nam w firmie POLYCHEM SYSTEMS z Poznania, najważniejsze ich cechy to bardzo wysoka przyczepność do wielu różnych materiałów łącznie z betonem, stalą, drewnem czy materiałami poliuretanowymi i duża odporność mechaniczna (wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie, ścieralność) oraz na działanie agresywnego środowiska chemicznego. W połączeniu z bardzo niską przepuszczalnością wody owe właściwości czynią z polimoczników nadzwyczaj skuteczny materiał izolacyjny. Powłoki polimocznikowe cechuje duża sprężystość i elastyczność co zabezpiecza je przed rozerwaniem nawet przy nałożeniu ich na odkształcające się podłoża.
Przykłady stosowania polimoczników
Na ogół polimocznik aplikowany jest przy użyciu agregatu wysokociśnieniowego; tak np. postępujemy z dwuskładnikowym systemem polimocznikowym PUREX AM. Niektóre jednak jego odmiany można nakładać przy użyciu zwykłego pędzla lub wałka. Polimoczniki stosujemy w bardzo wielu dziedzinach gospodarki. Oto niektóre przykłady takich zastosowań:
- hydroizolacja fundamentów, piwnic, tarasów, balkonów, wodnych i ściekowych zbiorników, oczek wodnych itd.
- ochrona przed korozją rur i wodociągów, mostów, tuneli, ładowni statków i różnych stalowych elementów w przemyśle motoryzacyjnym
- termoizolacja dachów domów i hal magazynowych chroniąca przed nadmiernym nagrzewaniem.
Musimy pamiętać, że tak samo, jak to bywa z innymi izolacjami lub materiałami kryjącymi takimi jak, np. farby, także przed nałożeniem powłoki polimocznikowej należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże; musi być ono czyste, a wszystkie luźne jego fragmenty należy usunąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana