Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Rozbiórka budynków w świetle przepisów
Wbrew pozorom rozbiórka budynków nie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy po prostu przystąpić do zaplanowanych prac, gdyż może się to zakończyć otrzymaniem kary w związku z samowolą budowlaną. Procedury związane z wyburzaniem różnego rodzaju obiektów są jasno określone przez prawo budowlane. Jak zatem przygotować się do rozbiórki, aby była ona zgodna z wszelkimi aspektami prawnymi?
Rozbiórka obiektu – krok pierwszy
Przystąpienie do rozbiórki budynku warto rozpocząć od uzyskania zgody na tę czynność. Decyzja wydawana jest po przeanalizowaniu takich kwestii jak:
- wysokość obiektu,
- lokalizacja,
- przeznaczenie budynku.
Specjalista z firmy P.H.U. DRÓŻDŻ - Włodzimierz Dróżdż zauważa: Nie każda rozbiórka wymaga odpowiedniego pozwolenia. W niektórych przypadkach konieczne jest jedynie zgłoszenie chęci jej przeprowadzenia. Brak pozwolenia zarezerwowany jest jednak dla obiektów, do których budowy nie było konieczne otrzymanie pozwolenia na budowę, jak również tych, które swoją wysokością nie przekraczają ośmiu metrów. Istotne jest również to, aby obiekt taki nie był wpisany do rejestru zabytków, czy objęty ochroną konserwatora.
Wniosek dotyczące wyburzenia obiektu – wraz z udokumentowanym prawem do dysponowania nieruchomością – należy przedłożyć w Starostwie. Dany urząd ma czternaście dni na jego rozpatrzenie, a jeżeli po tym czasie nie otrzyma się odpowiedzi zwrotnej, wówczas można potraktować tę sytuację jako przyzwolenie na przeprowadzenie prac rozbiórkowych.
Sytuacje, które wymagają pozwolenia na wyburzenie danego obiektu
Jeżeli obiekt, który ma zostać wyburzony, nie kwalifikuje się do wcześniej wymienionych kryteriów, wówczas konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia na jego wyburzenie.W takim przypadku właściciel danej nieruchomości musi złożyć wniosek o pozwolenie na wyburzenie. Muszą zostać dołączone do niego dokumenty, które zawierają m.in. szkic umiejscowienia na działce jak również opis planowanych prac, jakie będą prowadzone w celu wyburzenia obiektu. Zdarza się, że do tego typu wniosku konieczne jest załączenie również planu, czy projektu wyburzenia.
Wymagane dokumenty należy złożyć do urzędu, który w ciągu sześćdziesięciu pięciu dni podejmuje decyzję. W sytuacji, kiedy obiekt, który ma zostać poddany pracom wyburzeniowym, znajduje się na liście zabytków, wówczas swoją opinie musi wydać również Generalny Konserwator Zabytków, który zadecyduje czy może on zostać z niej wykreślony. To może wydłużyć czas oczekiwania ze strony urzędów o kolejne 30 dni.
Podczas rozbiórki zadbaj o bezpieczeństwo
Istotną kwestią będzie troska o bezpieczeństwo pracowników odpowiedzialnych za rozbiórkę, jak również pozostałych osób przebywających w jej otoczeniu. Prace wyburzeniowe najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie – posiada ona nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale co najważniejsze sprzęt, dzięki któremu cały proces przebiega niezwykle szybko, a przede wszystkim bezpiecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana