Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Filtracja na węglu aktywnym. Charakterystyka
Chlorowanie wody to proces niezbędny, by uzyskać wodę czystą bakteriologicznie, dlatego woda z ujęć komunalnych często ma specyficzny, nieprzyjemny dla nas zapach i smak. By usunąć z wody chlor i jego związki, a także zanieczyszczenia organiczne, wykorzystywać możemy filtry wypełnione węglem aktywnym. W jaki sposób odbywa się usuwanie niepożądanych zanieczyszczeń? - W naszym artykule przyjrzymy się bliżej nowoczesnej filtracji na węglu aktywnym.
Jak działają filtry wypełnione aktywnym węglem?
Filtry wypełnione węglem aktywnym, który pozyskiwany jest z różnych surowców, jak łupiny orzechów kokosowych, usuwają zanieczyszczenia poprzez adsorpcję fizyczną i chemiczną (adsorpcję mieszaną). Filtracja na węglu aktywnym pozwala nam poprawić smak uzdatnianej wody i usunąć jej charakterystyczny, nieprzyjemny zapach chloru, a także pozbyć się żółtego zabarwienia, które pochodzi od rozpuszczonych związków organicznych. Jak mówią nam przedstawiciele firmy GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA ze Szczecina, przy stosowaniu filtracji na węglu aktywnym usuwamy z wody chlor będący czynnikiem bakteriologicznym, co może spowodować wtórne zanieczyszczenie mikrobiologiczne, dlatego wody oczyszczanej w ten sposób nie należy spożywać bez uprzedniego przegotowania. Filtrację na węglu aktywnym poprzedzić filtracją mechaniczną; dodatkowo zaleca się zastosowanie dezynfekcji lampą UV.
Konstrukcja filtrów z węglem aktywnym, ich wymiana i przykładowe zastosowania
Filtry na większe wydajności to zbiorniki ciśnieniowe wypełnione węglem aktywnym, które zasadniczo nie różnią się konstrukcją od filtrów odżelaziających i odmanganiających, natomiast najprostsze filtry z węglem aktywnym to filtry z wymiennymi wkładami węglowymi, które mogą być montowane na kilka sposobów:
- na doprowadzeniu wody użytkowej,
- pod zlewozmywakiem,
- na wylewce kranu.
To, jak często wymieniamy wkład z węglem aktywnym w filtrze, zależy oczywiście od ilości wody, którą przepuszczamy przez filtr oraz od ilości zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Zaleca się, by nie dopuszczać do przestojów w pracy filtra dłuższych niż 3 dni (zapobiega to rozwojowi flory bakteryjnej). Węgiel aktywny może być wykorzystywany do uzdatniania wody w filtrach domowych, ale też przy produkcji wody pitnej, która musi spełniać wymagania nadawane przez obowiązujące normy, do oczyszczania wód przemysłowych, remediacji wody gruntowej, a także do oczyszczania ścieków i uzdatniania różnych surowców. Nie bez powodu więc węgiel aktywny staje się produktem coraz popularniejszym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana