Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jaką stal wykorzystuje się do ulepszania cieplnego?
Bez ulepszania cieplnego stal nie byłaby tak trwała, a silniki i części do maszyn, które są poddawane temu procesowi, nie charakteryzowałyby się taką wytrzymałością. Ulepszanie cieplne umożliwia uzyskiwanie stali o różnych parametrach wytrzymałościowych, udarnościowych i plastycznych. Podstawowe pytanie brzmi jednak, jaką stal wykorzystuje się do ulepszania cieplnego?
Stal do ulepszania cieplnego – charakterystyka
W procesie ulepszania cieplnego stosuje się stale konstrukcyjne wysokiej jakości, niskostopowe, jak i stopowe o zawartości węgla 0,25 do 0,6%. Gdzie stosuje się stal do ulepszania cieplnego? I stopowa, i niskostopowa są z powodzeniem wykorzystywane do tworzenia części do maszyn i do hartowania powierzchniowego. Taka stal musi mieć najlepsze właściwości, bo to właśnie z niej produkuje się części do broni maszynowej, wały samochodowe i okrętowe, jak i wały korbowe. Jak mówi specjalista z firmy Polmet, proces ulepszania stali jest ściśle związany z symbiozą hartowania z wysokim odpuszczaniem. Przemysł lotniczy i zbrojeniowy nie obyłby się bez odpowiedniej stali do ulepszania cieplnego. Jakie wyróżnia się jej rodzaje?
Rodzaje stali do ulepszania cieplnego
Jest kilka rodzajów stali tego typu i każda z nich ma inne właściwości i zastosowanie.
- Stal sprężynowa 50HS 50HF 65G – jest wykorzystywana głównie w przemyśle samochodowym podczas produkcji konkretnych elementów, takich jak np. koła zębate, osie, dźwignie, wały korbowe, elementy układów kierowniczych.
- Stal stopowa 30H2N2M, 34HNM, 36HNM, 40H, 40HM – przeznaczona typowo do części maszyn, które muszą być bardzo wytrzymałe. Doskonale nadaje się do praktycznie każdego rodzaju przemysłu, w tym do samochodowego, lotniczego, maszynowego, a nawet energetycznego. To właśnie z niej produkuje się tarcze, obręcze, drążki, wałki zębate, wirniki, a także dźwignie.
- Stal stopowa 30HGS, 35HGS – jedna z najczęściej wykorzystywanych stali do ulepszania cieplnego do takich części, jak: tuleje, wały, wrzeciona, koła zębate itp.
- Stal konstrukcyjna z gatunku 45, 55, 60 – przeznaczona do produkcji maszyn i części, które narażone są na średnie obciążenie. Idealna do przemysłu maszynowego, np. na wrzeciona, pierścienie, wały, tłoczyska i narzędzia rolnicze.
- Stal stopowa 18HGM – przeznaczona na większe części, np. na wały i koła zębate.
Rodzajów stali do ulepszania cieplnego jest na rynku jeszcze więcej. Istotne jest, aby zawsze wybierać tą wysokiej jakości, która najlepiej nadaje się do wykonania danej części. W końcu bez niej przemysł lotniczy, zbrojeniowy czy samochodowy nie funkcjonowałby sprawnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana