Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wyłącznik nadprądowy. Budowa i zastosowanie
Energia elektryczna jest nam niezbędna do codziennego funkcjonowania, dlatego praktycznie każdy obiekt mieszkalny wyposażany jest w instalację elektryczną. Choć korzystamy z niej codziennie, to w pewnych okolicznościach może ona ulec awarii, ta z kolei może stać się przyczyną bardzo poważnych konsekwencji, w tym nawet pożaru. Aby zapobiegać takim sytuacjom, instalacje elektryczne wyposażane są w zabezpieczenia pod postacią wyłączników nadprądowych.
Czym jest wyłącznik nadprądowy?
Wyłącznik nadprądowy inaczej nazywany jest również wyłącznikiem nadmiarowo-prądowych lub wyłącznikiem instalacyjnym typu DS. Jest to montowany w skrzynce rozdzielczej przełącznik, którego głównym zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu elektrycznego w sytuacji, kiedy natężenie prądu w nim płynącego przekroczy bezpieczną wartość. Jest to niezwykle istotne, gdyż w momencie przekroczenia natężenia przepływający przez instalację prąd powoduje wzrost jej temperatury – w wyniku tego może dojść do stopienia izolacji, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do pożaru. Wyłącznik nadprądowy stanowi zabezpieczenie przed przeciążeniami i zwarciami, wykorzystywany jest on również jako wyłącznik obwodu na żądanie, w sytuacji kiedy wymagane jest odcięcie prądu (np. na czas naprawy lub modyfikacji obwodu). Należy pamiętać, że wyłącznik nadprądowy nie przełączy się w momencie porażenia prądem, dlatego zawsze należy ostrożnie obchodzić się z instalacją elektryczną.Jak zbudowany jest wyłącznik nadprądowy?
Głównymi elementami, odpowiedzialnymi za prawidłowe działanie wyłącznika są wyzwalacze. Wyróżniamy dwa ich rodzaje:- Elektromagnetyczny – nazywany również bezzwłocznym, powoduje odcięcie obwodu elektrycznego natychmiast po wykryciu zwarcia.
- Termiczny – powoduje uruchomienie wyłącznika w przypadku długotrwałego przekroczenia wartości natężenie prądu w obwodzie. To, ile czasu upłynie od przeciążenia do uruchomienia wyłącznika zależy od wartości nadmiernego natężenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana