Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zastosowanie płyt poliwęglanowych
Poliwęglan jest polimerem, który ma bardzo szerokie zastosowanie w dziedzinie tworzyw sztucznych i dzięki swoim właściwościom sukcesywnie wypiera m.in. szkło, szczególnie w budownictwie, zarówno miejskim, jak i domowym. Przyjrzyjmy się dokładnie cechom charakterystycznym poliwęglanu oraz zastosowaniu płyt z tego materiału w powszechnym użyciu.
Cechy i zastosowanie płyt z poliwęglanu
Poliwęglan posiada cechy, które powodują, że często wykorzystuje się ten materiał w budownictwie. Łączy bowiem w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne właściwości innych materiałów. Płyty produkowane z poliwęglanu są bardzo odporne na pękania oraz uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że z powodzeniem zastępują szkło (również z powodu przezroczystości) np. w budynkach narażonych na wandalizm, samolotach, szybach hełmów astronautów oraz kierowców F1, ponieważ materiał jest na tyle twardy, że wytrzymuje duże różnice ciśnień, a także uderzenia młotkiem lub kamieniem. Ponadto, poliwęglany dobrze przepuszczają promienie słoneczne, są lekkie i trwałe niczym aluminium.Rodzaje płyt poliwęglanowych i ich konserwacja
Wśród płyt poliwęglanowych można wyróżnić:- Płyty z poliwęglanu litego – bardzo lekkie, cechują się dobrą termoizolacyjnością i nie są wrażliwe na działanie promieni UV. Stosowane jako formy wszelkich oszkleń, np. szklarni oraz hal sportowych, zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i publicznym.
- Płyty z poliwęglanu komorowego – bardziej wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych niż płyty wytwarzane z poliwęglanu litego. Poliwęglan komorowy jest produkowany na bazie żywic poliwęglanowych. Płyty z tego materiału znakomicie nadają się do roli zadaszeń lub świetlików oraz sufitów podwieszanych (z różnych kształtów płyt i rozmiarów lub z pojedynczych płyt) i ścian działowych. Nie są jednak odporne na działanie promieni UV, dlatego pokrywa się je warstwą akrylu, która stanowi osłonę, i zwraca ją w kierunku promieniowania (w przypadku krycia z obu stron nie ma to znaczenia). Płyty z poliwęglanu komorowego często wykorzystuje się do budowy ekranów przy autostradach.
Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji płyt poliwęglanowych. Do ich mycia należy używać letniej wody z dodatkiem łagodnych środków czystości, unikać czyszczenia na sucho, a także kontaktu rozpuszczalnikiem butylowym oraz alkoholem izopropylowym – ostrzega specjalista z firmy Scala Plastics Poland sp. z o.o., która jest dystrybutorem artykułów wielu światowych producentów z branży budowlanej, w tym płyt z poliwęglanu i PVC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana