Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak wyburzyć ścianę w mieszkaniu?
Mieszkania w starych blokach często mają nieatrakcyjny jak na dzisiejsze standardy rozkład pomieszczeń. Jednym ze sposobów na poprawę komfortu użytkowania jest stworzenie otwartej przestrzeni poprzez wyburzenie ściany. Zanim jednak podejmiesz się tej pracy, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak się przygotować do wyburzenia ściany i kiedy warto skorzystać z usług specjalistów.
Jak ustalić rodzaj ściany?
Na początku trzeba określić, jakiego rodzaju jest ściana, którą zamierzamy wyburzyć. Ściany działowe są to przegrody wewnętrzne, które postawiono po to, by oddzielić pomieszczenia. Przenoszą jedynie ciężar własny i wagę zamocowanych na niej elementów. Natomiast ściany nośne to części konstrukcji budynku. Oznacza to, że przenoszą przeciążenia z dachu i stropu na inne elementy konstrukcji lub bezpośrednio na fundamenty. Rodzaj ścian sprawdzimy w planie mieszkania.
Specjalista z firmy Protech w Rybniku tłumaczy: Ścianki działowe zazwyczaj oznacza się kratką, natomiast nośne grubszą kreską i ukośnymi liniami. Rodzaj ścian można także zmierzyć poprzez sprawdzenie ich grubości. Ściany działowe mają do 16 cm grubości, a ściany nośne ponad 20 cm wraz z tynkami.
Konsultacje i pozwolenia
Wyburzenie ściany nośnej może być tragiczne w skutkach, dlatego w tej kwestii powinniśmy poradzić się konstruktora lub architekta. Jeśli odpowiednia osoba stwierdzi, że jest to możliwe, czeka nas jeszcze szereg działań, ponieważ według prawa budowlanego usunięcie ściany nośnej traktowane jest jak przebudowa. Architekt powinien sporządzić nam projekt przebudowy. Wiąże się to ze wstawieniem konstrukcji wspierającej zwanej podciągiem. Przeważnie są to belki wykonane z żelbetonu, stali lub drewna. Odpowiednie zaaranżowanie pozwala wkomponować je we wnętrze. W urzędzie miasta staramy się o uzyskanie zgody poprzez złożenie wymaganej dokumentacji. Musimy także uzyskać pozwolenie właściciela lub administratora budynku. Natomiast do wyburzenia ścian działowych nie są potrzebne żadne formalności. Ze względu na stare budownictwo w tym przypadku także zalecana jest konsultacja, która wykluczy ryzyko przejmowania przez ścianę obciążeń.
Przygotowanie do pracy
Zanim przystąpimy do prac wyburzeniowych, powinniśmy wynieść stojące w pobliżu meble oraz inne przedmioty, a następnie zabezpieczyć posadzkę przed spadającym gruzem. Można to zrobić za pomocą folii budowlanej lub maty remontowej. Jeśli w ścianie znajdują się rury lub kable, najlepiej użyć detektora, który wykrywa schowane w niej elementy. Wybrane firmy posiadają taki sprzęt na wynajem. W przypadku, gdy urządzenie pokaże nam, że w środku przebiega jakaś instalacja, powinniśmy odłączyć media. Trzeba także zadbać o kontener do składowania odpadów. Prace na wyższych piętrach będą potrzebować także zsypu budowlanego. Osoba wykonująca robotę wyburzeniową powinna mieć na sobie grubsze ubrania, maskę przeciwpyłową, okulary ochronne, a także specjalne rękawice i buty. Można także zaopatrzyć się w kask na głowę. Zmniejszy to szansę na skaleczenie się odłamkami. Narzędzia do wyburzania dobieramy do rodzaju ściany. Najlepiej sprawdzą się młot udarowy, przecinarka tarczowa oraz przebijak. Można także pracować za pomocą młotka i przecinaka, lecz praca będzie dużo cięższa i wydłuży się w czasie. Jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi, powinniśmy je wynająć na wybrany okres.
Proces wyburzania
Wyburzanie zaczynamy od góry poprzez rozbijanie kolejnych kawałków muru. Jedna osoba powinna stać na stabilnym podwyższeniu i usuwać kolejne fragmenty, a druga musi je odbierać. Zrzucanie cegieł czy pustaków może uszkodzić nam podłogę. Poza tym oczyszczone cegły warto zostawić do ponownego wykorzystania. Murowane ściany działowe przeważnie połączone są z innymi ścianami za pomocą stalowych kotew, które trzeba odciąć. Może być jednak tak, że cegły w obu ścianach przewiązane są w kolejnych warstwach. Wtedy trzeba je przyciąć. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju ścianę usuwamy, układ powinien spełniać wymagania wskazane w warunkach technicznych, czyli np. odpowiednia wentylacja w kuchni, stosunek powierzchni okien do podłogi we wnętrzach przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynoszący 1:8 czy brak instalacji gazowej w pomieszczeniach mieszkalnych. Rozbiórka przebiegnie gładko jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i dysponujemy przeznaczonymi do tego narzędziami. Bez nich praca może być ciężka i w dodatku niebezpieczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana