Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Bezpieczeństwo przy rozbiórkach obiektów
Rozbiórka obiektów bez względu na to, czy dotyczy budynków kubaturowych i inżynieryjnych, czy też sieci i instalacji za każdym razem może stwarzać zagrożenie dla osób wykonujących ją oraz przebywających w jej otoczeniu. Dlatego też istotne jest przestrzeganie wszelkich dotyczących jej przepisów, a także świadomość zagrożeń, jakie może ona spowodować, aby móc im skutecznie zapobiec. Poniżej omawiamy więc przepisy dotyczące rozbiórek obiektów, najczęstsze zagrożenia, jakie może ona powodować.
Rozbiórka budynków a przepisy
Bez względu, na jakiego to budynku dotyczy prowadzona rozbiórka, zaliczana jest ona zawsze do prac niebezpiecznych. Dlatego też jej teren obowiązkowo powinien być ogrodzony i oznakowany odpowiednimi tablicami. Sama rozbiórka powinna być z kolei prowadzona zgodnie ze sporządzoną na jej potrzeby dokumentacją, a także na podstawie wydanego pozwolenia.
Przeprowadzanie rozbiórki obiektów wymaga także dziennika robót, w którym zawarte są takie elementy, jak:
- oznaczenie budynku,
- wskazanie kto, kiedy i dlaczego wydał pozwolenie lub nakaz przeprowadzenia prac rozbiórkowych,
- określenie czy elementy konstrukcyjne obiektu, na których mają przebywać pracownicy posiadają właściwą nośność gwarantującą im bezpieczeństwo,
- opis środków zabezpieczających pracowników prowadzących rozbiórkę obiektu.
Dokładne wytyczne dotyczące prowadzenia prac rozbiórkowych w bezpieczny sposób reguluje także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku, dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Najczęstsze zagrożenia wynikające z rozbiórki budynków
Pomimo zastosowania się do wszelkich środków ostrożności prowadzenie prac wyburzeniowych niesie za sobą ryzyko wielu zagrożeń. Pierwszym z nich jest pył i kurz negatywnie wpływający na zdrowie, zwłaszcza jeśli są to pyły krzemowe lub azbestowe, drażniące skórę, spojówki oczu czy też błony śluzowe.
Wibracje to kolejny z nieodzownych elementów usług wyburzeniowych będące wynikiem rozkuwania elementów konstrukcyjnych za pomocą elektronarzędzi. Osoby wystawione długotrwale na ich działanie narażone są na chorobę zawodową nazywaną zespołem wibracyjnym.
Prowadzone w nieodpowiedni sposób prace rozbiórkowe mogą także doprowadzić do przygniecenia pracownika przez upadające elementy konstrukcyjne, dlatego tak ważne jest, aby podczas wyburzania wyższych kondygnacji budynku mieć pewność, że poniżej nie znajdują się żadne osoby.
Wymienione zagrożenia związane z wyburzaniem budynków to jedynie nieliczne z tych, z którymi należy się mierzyć podczas wykonywania tego typu prac, zaliczyć do nich można bowiem również:
- upadki z wysokości,
- nadmierny hałas,
- ryzyko uszkodzeń budynków lub elementów znajdujących się w pobliżu rozbiórki,
- kontakt ze środkami toksycznymi lub skażonymi biologicznie.
O czym należy pamiętać, prowadząc prace rozbiórkowe?
Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo prac rozbiórkowych i zmniejszyć ryzyko występowania wymienionych w poprzednim akapicie zagrożeń należy przede wszystkim zadbać o środki ochrony własnej, takie jak:
- hełmy i kaski,
- rękawice ochronne,
- okulary ochronne,
- maski przeciwpyłowe.
Dodatkowo należy także dokładnie i czytelnie oznaczać miejsca prac na wysokościach, a także wyznaczać bezpieczne strefy wokół nich, które zminimalizują ryzyko urazów spowodowanych spadającymi elementami konstrukcji poddawanej rozbiórce.
Prace rozbiórkowe nie powinny być także prowadzone w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko obalenia konstrukcji przez wiatr. Dlatego też należy je zawsze przerywać, kiedy jego szybkość wynosi więcej niż 10 metrów na sekundę.
Dodaje w rozmowie z nami specjalista z firmy Jemar oferującej usługi wyburzeniowe.
Podsumowując, rozbiórka budynków powinna być prowadzona zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także z zachowaniem szczególnej ostrożności i względów bezpieczeństwa nie tylko osób wykonujących ją, ale także znajdujących się w jej pobliżu. Dlatego też osoby nieposiadające doświadczenia w tej kwestii nie powinny samodzielnie wyburzać budynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana