Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór mebli, dodatków czy koloru ścian. To także wcześniejsze etapy budowy – na przykład tworzenie podłogi. Podsypka, warstwa gęstej mieszanki betonowej, izolacje przeciwwilgociowa oraz termiczna i wreszcie: podkład podłogowy. W tym miejscu możemy wybrać na przykład wylewkę anhydrytową. Czy warto? Co ją wyróżnia spośród innych posadzek? Weźmy tę wylewkę na tapet!
Anhydryt, co to takiego?
Po anhydryt sięgali już starożytni Egipcjanie – był to dla nich zarówno materiał do murowania, jak i tynkowania. Co więcej, ściany po wyrównaniu dawały odpowiedni podkład do tworzenia malowideł i hieroglifów. Dzisiaj ten surowiec nadal ma zastosowanie w budownictwie. Potocznie mianem anhydrytu określa się wylewkę anhydrytową – masę o właściwościach samopoziomujących. Uściślając: anhydryt pełni tutaj rolę spoiwa. Jest to bowiem zaprawa na bazie siarczanu wapnia, która po wymieszaniu z wodą staje się produktem gotowym do zastosowania.
Co wyróżnia anhydryt spośród innych posadzek?
Wylewkę anhydrytową można wykonać ręcznie albo maszynowo. W obu przypadkach jest to proces szybszy niż robienie choćby posadzki cementowej. Nie tracimy na jakości, wręcz przeciwnie – zyskujemy prawidłowo wypoziomowaną powierzchnię, bez odkształceń i nierówności. Nie tworzą się pustki powietrzne, co jest szczególnie ważne w przypadku gdy wylewamy posadzkę między rurki instalacji grzewczej. Dzięki temu wydajność ogrzewania znacznie wzrasta. Podłoga szybko się nagrzewa – wystarczy trzydzieści minut (dla porównania: cement potrzebuje ponad godzinę). Nie trzeba się rozwodzić nad tym, że krótszy czas osiągnięcia pożądanej temperatury i ekonomiczna eksploatacja generują oszczędności – mówi ekspert z firmy remontowo-budowlanej Kuca specjalizującej się w wylewkach anhydrytowych.
Dodajmy: na posadzkę anhydrytową możemy wejść po dwudziestu czterech godzinach od jej wylania, po tygodniu zaś uruchomić ogrzewanie podłogowe. To odpowiednia podstawa dla różnych wykończeń – kamień, ceramika, drewno, żywica czy wykładzina. Sprawdzi się w budownictwie mieszkaniowym, a także obiektach użyteczności publicznej, na przykład szkołach, szpitalach, biurach. Jastrych anhydrytowy dostępny na rynku musi być zgodny z normą PN-EN 13813. Przepisy określają parametry takie jak wytrzymałość na ściskanie, zginanie, ścieranie i uderzanie, a także przyczepność. Posadzka jest inwestycją na lata. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w pracach remontowo-budowlanych, postawmy na fachowców. Wysoka jakość przede wszystkim!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana