Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Czym powinno gasić się urządzenia elektryczne?
Zagrożenie pożarowe to jeden z najistotniejszych czynników ryzyka związanych z eksploatacją wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych. Rozprzestrzeniający się w wyniku pojawienia się ognia dym oraz wysoka temperatura i płomienie stanowią ekstremalne niebezpieczeństwo dla wszystkich osób przebywających w budynku. Równie groźne mogą być jednak nieumiejętne próby gaszenia pożaru, zwłaszcza gdy płoną urządzenia elektryczne.
Środki gaśnicze a rodzaj pożaru
Gaszenie pożaru wymaga stworzenia warunków, w których nie będzie możliwości podtrzymywania reakcji spalania. Cel ten jest osiągany przez stosowanie różnych środków gaśniczych, które powodują znaczne obniżenie temperatury płonących materiałów oraz substancji znajdujących się w ich pobliżu, przez co eliminują ryzyko ich zapłonu, a ponadto stanowią barierę, która blokuje dostęp znajdującego się w powietrzu atmosferycznym tlenu do płomieni. Niestety nie wszystkie środki gaśnicze da się zastosować w każdych warunkach. Jedną z sytuacji wymagających specjalnych rozwiązań jest gaszenie urządzeń elektrycznych. Wynika to z wysokiego ryzyka porażenia w wyniku użycia substancji będącej dobrym przewodnikiem prądu.
W jaki sposób skutecznie gasić pożar urządzeń pod napięciem?
Do gaszenia urządzeń stwarzających ryzyko porażenia prądem należy używać sprzętu specjalnie do tego przeznaczonego. W przypadku gaśnic będą to te, które oznaczono literą E, a także gaśnice proszkowe i śniegowe (tj. zawierające dwutlenek węgla) z adnotacją pozwalającą na stosowanie do gaszenia urządzeń elektrycznych znajdujących się pod określonym napięciem. W wielu obiektach używa się zabezpieczenia w postaci Stałych Urządzeń Gaśniczych, które są w stanie zareagować na wykrycie zarzewia ognia i automatycznie rozpocząć akcję gaśniczą. W przypadku gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem wykorzystuje się w tym celu systemy gazowe.
Jak działają SUG wykorzystujące gaz?
Zadaniem instalacji SUG wykorzystujących do gaszenia pożarów gazy jest obniżenie zawartości tlenu przez wyparcie z pomieszczeń znajdującego się tam powietrza. Stan ten, czyli tzw. stężenie gaśnicze, musi zostać utrzymany przez czas, w którym proces spalania ulegnie zakończeniu. Ważny dla efektywności działania gazowych SUG jest czas potrzebny do uzyskania niezbędnego ciśnienia. Urządzenia tego typu mogą stosować gazy obojętne takie jak azot lub argon albo specjalne związki chemiczne np. gazów fluorowcopochodnych (FM 200). Firmą, która projektuje i wykonuje gazowe systemy SUG, jest PROFIRE, specjalizująca się również w systemach sygnalizacji pożaru oraz oddymiania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana