Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak często należy przeprowadzać czyszczenie kanalizacji?
Kanalizacja jest jednym z podstawowych systemów pozwalających na korzystanie z poszczególnych budynków, lecz jej sprawne działanie będzie również warunkiem funkcjonowania całych ich skupisk, umożliwiając odprowadzanie powstających w nich nieczystości płynnych, a w wielu przypadkach także zagospodarowanie wody opadowej. Dla utrzymania instalacji w odpowiednim stanie technicznym niezbędna będzie jednak jej prawidłowa konserwacja.
Dlaczego czyszczenie kanalizacji jest niezbędne?
Właściwe działanie kanalizacji jest uzależnione od szczelności wykorzystywanej infrastruktury, co z jednej strony zapobiega przedostawaniu się nieczystości do podłoża, z drugiej chroni przed dopływem do systemu wód gruntowych. Równie istotne okaże się również zachowanie jej pełnej drożności, ponieważ zablokowanie przepływu podobnie jak przecieki mogą uszkadzać instalację, powodując konieczność kłopotliwej i kosztownej naprawy kanalizacji. Skala problemów związanych z powstawaniem zatorów jest dość duża, a największym wyzwaniem będą zawarte w nieczystościach płynnych i wodzie opadowej substancje. Szczególnie niebezpieczne są trafiające do systemu tłuszcze, które łatwo osadzają się na ściankach, a z uwagi na swoją nierozpuszczalność w wodzie będą tworzyły systematycznie przyrastające warstwy. Równie niepożądane są substancje mineralne m.in. piasek, ziemia czy drobne kruszywa, a także zanieczyszczenia organiczne o większych rozmiarach – np. liście i igły, gałązki, pestki lub całe owoce. Powodem zatorów mogą być większe fragmenty tkanin oraz tworzywa sztuczne, a zwłaszcza folie opakowaniowe. Przyczyną blokowania rur są również materiały higieniczne i wprowadzane do kanalizacji resztki materiałów budowlanych – szczególnie zapraw, klejów czy tynków.
Jak wygląda czyszczenie kanalizacji i kiedy warto je przeprowadzić?
Technologia czyszczenia kanalizacji jest uzależniona od tego, czy w grę wchodzi instalacja znajdująca się wewnątrz budynku czy poza nim. W przypadku systemów odpływowych o większych średnicach możliwe jest ręcznie usuwanie części zanieczyszczeń – zwłaszcza w przypadku kanalizacji deszczowej, do której często dostają się fragmenty roślin. Dla pozbycia się zatorów i osadów znajdujących się wewnątrz rur najlepszym rozwiązaniem jest zwykle czyszczenie hydrodynamiczne, polegające na podawaniu wody pod dużym ciśnieniem do poruszającej się w instalacji głowicy. Częstotliwość czyszczenia należy dopasować do obciążenia systemu – interwencje mogą być niezbędna zarówno co kilka miesięcy, jak i raz na kilka lat. AS-EKO z Łodzi specjalizuje się w serwisie sieci kanalizacyjnych, w tym ich naprawie i czyszczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana