Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jak działają systemy wykrywania dymu?
Montaż systemu wykrywania dymu znacząco zwiększa bezpieczeństwo budynku. Umożliwia bardzo wczesne wykrycie pożaru – to z kolei pozwala natychmiastowo rozpocząć działania gaśnicze, zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i do minimum ograniczyć straty popożarowe. Jak są zbudowane tego typu systemy i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Podpowiadamy!
Od czego zależy wybór systemu wykrywania dymu?
Zastosowanie systemów wykrywania dymu jest bardzo szerokie. Instaluje się je w najróżniejszych obiektach, zarówno o charakterze mieszkalnym, usługowym, handlowym czy przemysłowym. Należy podkreślić, że system powinien odpowiadać na potrzeby konkretnego budynku, być dopasowany do jego warunków konstrukcyjnych oraz przeznaczenia. Podczas wyboru systemu detekcji dymu trzeba więc wziąć pod uwagę m.in.:
powierzchnię budynku,
rodzaj składowanych w nim materiałów,
systemy wentylacji,
warunki eksploatacyjne – np. temperaturę, poziom zapylenia, wilgotności, przepływ powietrza.
Dopiero na podstawie wszystkich powyższych czynników można dobrać właściwy system wykrywania dymu.
Zalety systemu wczesnej detekcji dymu Vesda
Na rynku dostępnych jest wiele modeli systemów wczesnego wykrywania dymu. Za jeden z wysoce wydajnych uznaje się instalację Vesda. Tego typu rozwiązania oferują takie firmy, jak Profire Systemy Przeciwpożarowe.
Zasada działania aktywnego systemu detekcji dymu Vesda opiera się na ciągłym pobieraniu powietrza do analizy, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność dymu. W tym celu wykorzystywane jest specjalne urządzenie zasysające stanowiące integralny element całego systemu. Dym trafia do detektora za pośrednictwem sieci wytrzymałych rurek z PCV, wyposażonych w szereg otworów ssących. Dzięki takiej konstrukcji jeden detektor jest w stanie przeanalizować powietrze z kilku lokalizacji – tym samym zyskuje się stałą kontrolę nad całym pomieszczeniem (także jego newralgicznymi punktami).
System wykrywania dymu Vesda dzięki zastosowaniu wysokiej czułości detektora pozwala wykryć nawet bardzo niewielkie stężenie dymu. Co więcej, zachowuje sprawność niezależnie od warunków panujących w pomieszczeniu, w tym poziomu intensywności wymiany powietrza. Wykazuje też optymalną odporność na wysokie i niskie temperatury, dużą wilgotność czy zakłócenia elektromagnetyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana