Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczalnie ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków coraz częściej montowane są w miejscach, w których nie ma możliwości przyłączenia budynku do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Są one wygodniejszą w eksploatacji oraz ekologiczniejszą alternatywą dla klasycznych szamb. Aby móc jednak w pełni cieszyć się ze wszystkich zalet oczyszczalni ścieków przed jej montażem należy zwrócić uwagę na trzy elementy.
Odpowiednia wielkość oczyszczalni ścieków i zastosowanego w niej osadnika
Pierwszą i najistotniejszą kwestią w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków jest ich wielkość, która powinna być dostosowana do ilości powstających w budynku ścieków. W tym przypadku zakłada się więc, że jeden mieszkaniec produkuje około 150 litrów ścieków na dobę. Należy jednak pamiętać, że ścieki do odpowiedniego oczyszczenia wymagają przebywania w osadniku przez co najmniej trzy doby. W takim przypadku jego pojemność czynna zwiększa się ze 150 litrów do 450 litrów na osobę. W związku z tym w przypadku 5-osobowej rodziny powinna wynosić ona 2 250 litrów.
Jakość elementów składowych oczyszczalni ścieków
Planując montaż oczyszczalni ścieków i wybierając jej model, należy zwrócić uwagę także na jakość składających się na nią elementów. Zwłaszcza osadnika, który powinien być odporny zarówno na korozję, jak i działanie substancji agresywnych, które mogą znajdować się w ściekach, a do tego w pełni szczelny. Dlatego też najlepszym wyborem w ich przypadku są modele wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen czy materiał kompozytowy z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym.
Rodzaj technologii oczyszczania ścieków
Wybierając oczyszczalnie ścieków, należy także zwrócić uwagę na zastosowaną w nich technologię pracy. Najtańsze i najpopularniejsze modele to te bazujące na drenażu rozsączającym. Wymagają one jednak odpowiednich warunków glebowych oraz zajmują dużą ilość miejsca na działce. Dlatego też coraz częściej zamiast nich wybierane są biologiczne oczyszczalnie ścieków, których montażem zajmuje się między innymi firma Hubeny. W tym przypadku wykorzystują one do oczyszczania ścieków złoże biologiczne lub osad czynny. Ich zaletą jest również to, że w odróżnieniu od oczyszczalni drenażowych nie ulegają wraz z czasem zamuleniu, przez co cechują się większą żywotnością.
Podsumowując, wybierając oczyszczalnie ścieków, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jej pojemność, jakość wykonania elementów z jakich się składa oraz zastosowaną w niej technologię oczyszczania ścieków, która powinna być dopasowana do danych potrzeb i warunków terenowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana