Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie kruszywa są wykorzystywane przy budowie dróg?
Podczas budowy dróg są wykorzystywane różnego rodzaju materiały. Jednymi z nich są kruszywa – mogą być one pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego. Ważne, by spełniały określone wymagania i normy budowlane. Tylko dzięki temu pozwolą wykonać odpowiedniej jakości i trwałości podłoże. Czym są kruszywa i jakie ich rodzaje można wyróżnić? Które z nich są idealne do budowy dróg? Wyjaśniamy.
Kruszywa do budowy dróg – rodzaje
Do budowy dróg mogą być wykorzystywane kruszywa naturalne, jak i sztuczne. Pierwsze z nich to materiały pochodzenia mineralnego. Są uzyskiwane w procesie mechanicznego rozdrabniania skał bądź też erozji. Najczęściej są pozyskiwane z kopalni piasku i żwiru czy też dna jezior – wyjaśnia ekspert z Hurtowni Materiałów Drogowych Sp. z o.o. Business Beskid. Po wydobyciu są poddawane obróbce – przesiewanie i płukanie pozwala usunąć szereg zanieczyszczeń.
Z uwagi na sposób ich dzielenia, można wyróżnić kruszywa łamane i żwirowe. Jeśli chodzi o kruszywa sztuczne, to mogą one pochodzić z odpadów przemysłowych i być lub nie być poddawane obróbce termicznej.
Kruszywa do budowy dróg różnią się nie tylko sposobem wydobycia, ale też wielkością ziaren. W tym zakresie można je podzielić na:
- drobne – o rozmiarze ≤ 4 mm,
- grube – o rozmiarze pomiędzy 2 a 4 mm
- wypełniacze – o wielkości około 0,063 mm,
- kruszywa naturalne – mieszanki w rozmiarze 0-8 mm,
- kruszywa o uziarnieniu ciągłym – mieszanki kruszyw grubych i drobnych do wielkości 63 mm.
Jakie kruszywa są wykorzystywane w branży drogowej?
Najpopularniejszym rodzajem kruszyw naturalnych jest żwir. Jest to osadowa skała okruchowa, która może przybrać różną wielkość – od 2 mm do kilku centymetrów. Jest stosowany do wykonywania mas bitumicznych oraz do podbudowy nawierzchni dróg. W branży drogowej jest wykorzystywany także grys. Ten z kolei doskonale sprawdza się do warstw ścieralnych, wyrównawczych i wiążących.
Doskonałym kruszywem drogowym jest także keramzyt. Jest to lekki materiał, o nieregularnym kształcie. Powstaje podczas sztucznej obróbki – wypalania surowca ilastego. Doskonale sprawdza się do betonów lekkich. W pracach tych może być również wykorzystywany żużel granulowany. Składa się on z krzemianów i glinkokrzemianów, wzbogaconych o siarkę, mangan, magnez i żelazko.
Ważne, by wykorzystane kruszywa drogowe wyróżniały się wysoką jakością, wytrzymałością i odpornością na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Kluczowe jest również odpowiednie dopasowanie parametrów kamienia do warunków, w jakich będzie wykorzystany. Z uwagi na drobne lub grube uziarnienie, ma on różną gęstość objętościową, a to z kolei wpływa na zagęszczenie i jakość podłoża.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana