Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby wybudować własną przydomową oczyszczalnię ścieków?
Własna przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, których posesje nie są objęte zasięgiem sieci kanalizacyjnej. Niemniej jednak każda oczyszczalnia musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, a także Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Czego zatem dotyczą formalności przed budową oczyszczalni?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Podstawowe wymagania
Zasadniczo w przypadku zbiornika mniejszego niż 7.5 metra sześciennego nie jest konieczne pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac konieczne jest zgłoszenie faktu zamiaru budowy w odpowiednim urzędzie. Jeśli w ciągu 30 dni nie zostanie wniesiony sprzeciw, to wniosek uznaje się za rozpatrzony pozytywnie. W przypadku oczyszczalni decydującym czynnikiem jest poziom wód gruntowych – nie może być niższy niż 1,5 metra licząc od spodu drenażu rozsączającego. Jeśli poziom wód jest wyższy, konieczne może się okazać zastosowanie przepompowni.
O miejscu montażu zbiornika na terenie działki decydują wymagane odległości od budynków i elementów innej infrastruktury podziemnej. W świetle prawa osadnik na nieczystości powinien być umiejscowiony jak najbliżej budynku. Warunkiem jest przygotowanie odpowietrzenia, którego wysokość musi przekraczać o około pół metra górne krawędzie drzwi i okien. Jeśli nie jest to możliwe, to konieczne jest zachowanie dystansu 5 metrów pomiędzy budynkiem a osadnikiem. Zbiornik musi być oddalony na odległość 15 metrów od studni oraz 2 metrów od granicy działki. Natomiast w przypadku drenażu rozsączającego należy zachować dystans 30 metrów od studni i 3 metrów od budynku.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. O czym należy pamiętać?
Decydując się na budowę własnej oczyszczalni ścieków, nie można pominąć kwestii związanych z projektowaniem całej infrastruktury w obrębie działki. Wykonawstwo najlepiej zatem powierzyć specjalistom. Projektowaniem oraz budową ekologicznych oczyszczalni ścieków na terenie województwa łódzkiego zajmuje się przedsiębiorstwo wodociągowe MADE. W zależności od warunków terenowo-glebowych wykonywane są oczyszczalnie drenażowe, tunelowe, a także panele w-box. Przydomowe oczyszczalnie ścieków w Łodzi powstają wraz z niezbędnym przyłączem wodno-kanalizacyjnym.
Budując przydomową oczyszczalnię, warto przewidzieć konieczność dojazdu wozu asenizacyjnego. Co prawda opróżnianie zbiornika nie jest wymagane częściej niż raz na dwa lata, niemniej jednak jest to aspekt, którego nie można pominąć. Alternatywą jest montaż króćca ssawnego ze złączem strażackim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana