Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kiedy stosować gładź, a kiedy masę szpachlową?
Przygotowanie podłoża do malowania składa się nierzadko z kilku etapów. Wszystko zależy od tego, z jaką ścianą ma się do czynienia i jakie ma się wymagania względem finalnego efektu pracy wykończeniowej. Dosyć powszechnym problemem osób planujących malowanie ścian w wybranym przez siebie wnętrzu jest wybór odpowiedniego środka do przygotowania podłoża. Bardzo często pojawia się dylemat: zastosować gładź, czy może masę szpachlową?
Gładzie szpachlowe – kiedy należy po nie sięgnąć?
Spośród materiałów budowlanych wymienić można te, które są częściej stosowane oraz te, które są wykorzystywane znacznie rzadziej od innych. Szczególnie powszechne jest użycie gładzi szpachlowej, która niestety bardzo często mylona jest z masą szpachlową. Z tego względu konieczne jest wyjaśnienie, jakie są jej cechy charakterystyczne oraz w jakich sytuacjach należy ją stosować.
Gładzią szpachlową nazywany jest taki materiał budowlany, który jest wykorzystywany do wykończania wybranych podłoży. Oznacza to, że za pomocą gładzi, a właściwie tynku cienkowarstwowego nie wyrówna się ściany – ze względu na cienką warstwę, która jest nanoszona na podłoże. Nawet jeśli gładź zostanie nałożona na wybraną powierzchnię dwukrotnie, to maksymalna grubość tych dwóch warstw wyniesie około 3 mm.
Gładź służy celom dekoracyjnym, jej zadaniem jest wygładzenie chropowatego podłoża, czyli innych tynków. Wyrównanie powierzchni pozwala między innymi na jej swobodne pomalowanie, bez obaw o estetykę i trwałość efektów podejmowanych prac wykończeniowych. Chociaż nie zawsze na gładź nanoszona jest jakakolwiek dodatkowa powłoka, czasami to ona stanowi warstwę zewnętrzną. W zależności od celu zastosowania tego materiału należy wybrać odpowiedni wariant gładzi (wybór na przykład pomiędzy gładzią gotową a gładzią do samodzielnego przygotowania). By tego dokonać, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli na przykład przedstawicieli producenta chemii budowlanej PIGMENT.
W jakich sytuacjach używa się masy szpachlowej?
Czym innym są masy szpachlowe, których zastosowanie pozwala na stworzenie warstwy o grubości sięgającej 8 mm – za jednym razem. Dzięki temu mogą one służyć nawet do wyrównywania ścian. Chociaż to niejedyne ich zastosowanie. Masy szpachlowe sprawdzają się też jako materiały do wypełniania ubytków na wybranej powierzchni oraz likwidowania wszelkich pęknięć i rys powstałych na podłożu. Znane są też ze stosowania ich do szpachlowania ścian. Z ich pomocą można nawet stworzyć sztukaterię.
Jak można się domyślać, cechą charakterystyczną masy szpachlowej jest większa wytrzymałość w porównaniu do gładzi. Poza tym dużym atutem tego materiału budowlanego jest też wyjątkowo dobra przyczepność do powierzchni, na którą nakładana jest masa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana