Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zalety płyt obornickich
Tzw. płyty obornickie, stosowane powszechnie w budownictwie, mają wiele zalet. Są szybkie i łatwe w montażu. Charakteryzują się doskonałą izolacyjnością cieplną, a poza tym stanowią świetne połączenie izolacji termicznej, wyprawy wewnętrznej ściany oraz elewacji zewnętrznej. A to tylko część ich atutów.
Potrzeba matką wynalazków
Płyty obornickie zostały wymyślone na Zachodzie. Po II wojnie światowej, w okresie tzw. boomu gospodarczego rosły koszty robocizny w stosunku do materiałów budowlanych. Aby obniżyć koszty budowy, próbowano zmienić organizację pracy – jednak na niewiele się to zdało. Pojawiła się więc potrzeba wymyślenia materiałów, których montaż byłby maksymalnie krótki. Takimi materiałami były m.in. płyty budowlane. Dzięki temu proces budowy stał się o wiele tańszy, a sama inwestycja również bardziej efektywna. Skrócenie czasu budowy powoduje bowiem możliwość wcześniejszego korzystania z danego budynku. Szybko zaczęła również rosnąć świadomość energooszczędności eksploatacyjnej. Po wielkim kryzysie paliwowym, jaki miał miejsce na początku lat 70. ubiegłego wieku, zaczęto zwracać większa uwagę na koszty ogrzewania czy klimatyzacji. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie zużycia energii było dobre zaizolowanie ścian np. przy pomocy płyt budowlanych. W tej roli doskonale sprawdzały się płyty warstwowe z rdzeniem ze styropianu czy poliuretanu. Oba tworzywa są pochodnymi ropy naftowej. Jej rosnąca cena z czasem wpłynęła na znacznie efektywniejsze wykorzystanie. Szybko okazało się, że styropian i poliuretan są niezastąpione w kwestii izolacji cieplnej.Gdzie kupować?
Chociaż idea płyt budowlanych warstwowych sformułowana została już w latach 30. ubiegłego wieku, to płyty obornickie rozpowszechniły się na dobre dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Wówczas bardzo popularnym rozwiązaniem stało się połączenie wiotkich okładzin wykonanych z blachy ze sztywniejszym rdzeniem izolacyjnym. Dzięki wprowadzeniu blachy na rynek jako materiału okładzinowego płyty warstwowe zyskały jeszcze szersze zastosowanie jako osłona konstrukcji budynków. Tak jest do dzisiaj, a na dzięki jej zasłużonej popularności powstają firmy, które zajmują się jej sprzedażą, jak np. przedsiębiorstwo Alfapanel.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana