Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Fasady aluminiowe - charakterystyka
Fasady aluminiowe są wykonane z połączenia szkła i aluminium. Z obu materiałów powstaje przeszklona zewnętrzna ściana będąca jednym z elementów elewacji budynku. Potocznie szklane elewacje kojarzone są z biurowcami i centrami biznesowymi, szybkim tempem życia i pracy, słowem: z życiem miejskim w dużych metropoliach. Jednak szkło i aluminium to nie tylko wyróżnik architektury obiektów biurowych, ale coraz częściej także architektury mieszkaniowej.
Zastosowanie fasad aluminiowych w architekturze
Fasady aluminiowe wykorzystywane są w różnorodnych projektach architektonicznych. Mogą stanowić tylko jeden z elementów elewacji budynków, np. przeszklona tylko ściana frontowa, tylna albo ściany boczne. W przypadku np. domów jednorodzinnych mogą to być przeszklone ściany przylegające do ogrodu. Może być jednak całkiem przeciwnie, kiedy fasady aluminiowe stanowią w zasadzie całość elewacji, jak jest w przypadku wielu obiektów architektury komercyjnej i industrialnej, np. przeszklone wszystkie ściany biurowców albo centrów handlowych. „Szklane domy” również spotykane są i w architekturze mieszkalnej – mowa o apartamentowcach i domach jednorodzinnych.
Zalety fasad aluminiowych
Można wskazać wiele zalet fasad aluminiowych: począwszy od ich aspektów estetycznych, a skończywszy na ich funkcjonalności. Wśród podstawowych walorów fasad aluminiowych można wymienić:
- oświetlenie wnętrza – konstrukcja fasady zapewnia dłuższy dostęp do światła dziennego niż konstrukcje tradycyjne. Dzięki temu pomieszczenie jest jasne przez większą część dnia;
- utrzymanie w czystości – przeszkloną fasadę czyści się szybciej i łatwiej niż fasady wykonane z innych materiałów (np. cegła albo drewno);
- materiał konstrukcji – fasady z tworzyw szklanych i aluminiowych są plastyczne, dlatego można je dowolnie kształtować (tak jak np. stal); dzięki temu fasadom można nadawać różne kształty (np. faliste, łamane, zygzakowate), co zarazem sprzyja realizacji różnych, nawet bardzo śmiałych wizualnie i konstrukcyjnie, projektów architektonicznych;
- łatwość i szybkość instalacji konstrukcji wykonanych ze szkła i aluminium.
Stolarka aluminiowa sprawdza się ona idealnie w łączeniu tradycji z nowoczesnością, szczególnie w renowacji zabytków architektury industrialnej. Starym fabrykom z przełomów wieku XIX i XX nadaje się nowe życie poprzez m.in. częściowe zabudowywanie obiektów przemysłowych fasadami w całości przeszklonymi – informuje pracownik firmy TOM & MAR specjalizującej się w zewnętrznej stolarce aluminiowej.
Z uwagi na zastosowanie m.in. szkła i aluminium we współczesnym budownictwie, w architekturze wykształcił się styl określony jako architektura „transparentna” lub „przezroczysta”. Dzięki aluminium i stali bryły budynków stają się – metaforycznie i przenośnie – przezroczyste, a więc dosłownie można do nich zajrzeć z ulicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana