Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Pręty okrągłe i kwadratowe. Porównanie
Prętami nazywamy wyroby hutnicze, których wymiary poprzeczne są znacznie mniejsze niż długość. Ich kolejną cechą charakterystyczną jest bardzo duża sztywność, dzięki której są niezwykle wytrzymałe – do deformacji pręta wymagane jest użycie znacznej siły, a często również specjalistycznego sprzętu. Ze względu na swoje właściwości, pręty stanowią bardzo ważny element większości konstrukcji budowlanych.
Podstawowy podział prętów opiera się o kształt przekroju poprzecznego. I tak wyróżniamy pręty okrągłe, sześciokątne, kwadratowe i prostokątne. Wymiary prętów określa się w zależności od rodzaju przez podanie średnicy przekroju, długości krawędzi lub szerokości i grubości (w przypadku prętów prostokątnych, czyli płaskowników). Pręty okrągłe występują w zakresie średnic w zależności od danego materiału:
- dla aluminium od 5 mm; spotyka się jeszcze i mniejsze średnice — istnieją huty specjalizujące się w produkcji cienkościennych materiałów
- dla miedzi od 4 mm
- dla mosiądzu od 2 mm
- dla brązu od 13 mm
natomiast pręty kwadratowe mogą posiadać krawędzie o długości od 5 do
- dla aluminium - 300 mm
- dla mosiądzu i miedzi – 120 mm; istnieją huty i odlewnie, gdzie można indywidualnie złożyć zamówienie na pręty o większych gabarytach, jednakże mają one później inne właściwości mechaniczne.
Za właściwości poszczególnych wyrobów hutniczych w największym stopniu odpowiada rodzaj i gatunek materiału, z którego zostały wykonane. Trudno więc wskazać konkretne różnice między prętami okrągłymi i kwadratowymi bez uwzględnienia konkretnego surowca oraz wymiarów elementu. Możemy natomiast wskazać najpopularniejsze zastosowania dla poszczególnych rodzajów tych wyrobów hutniczych.
Zastosowanie prętów okrągłych
Pręty okrągłe wykorzystuje się przede wszystkim do obróbki, w celu wykonywania rozmaitych form, a także produkcji elementów pojazdów, maszyn i armatury. Pręty miedziane znajdują zastosowanie w przemyśle chemicznym i elektrotechnicznym, natomiast pręty wykonane z brązu służą np. do produkcji elementów urządzeń hydraulicznych.
Zastosowanie prętów kwadratowych
Pręty o przekroju kwadratowym są bardzo często wykorzystywane w metaloplastyce i stanowią materiał pożądany przez przedsiębiorstwa zajmujące się kowalstwem artystycznym – opowiada nasz rozmówca z firmy Zielonka. Wykonuje się z nich fantazyjnie zdobione przęsła ogrodzeniowe i bramy, balustrady balkonowe i poręcze schodów, a także rozmaite rzeźby ogrodowe, kosze oraz kwietniki.
Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o płaskownikach. Pręty prostokątne bardzo często wykorzystuje się przy wznoszeniu różnych konstrukcji budowlanych, poza tym są ważnym elementem w produkcji rozmaitych maszyn przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana