Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Sposoby izolacji instalacji wentylacyjnych
Instalacja wentylacyjna jest standardowym wyposażeniem budynków użyteczności publicznej bądź też obiektów przemysłowych. Rozwiązanie to jest oczywiście stosowane również w budynkach mieszkalnych. Konieczne jest jednak zadbanie o wykonanie odpowiedniej izolacji, zgodnie z przepisami budowlanymi. Właściwie zaplanowana pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej. Co warto wiedzieć o sposobach jej wykonania?
Funkcje izolacji instalacji wentylacyjnej
Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacyjna obejmuje również wykonanie izolacji wentylacji, która spełnia różnorodne funkcje. Do podstawowych zalicza się m.in.:
zabezpieczenie instalacji przed niekontrolowanymi stratami i zyskami ciepła,
ochronę przed powierzchniową kondensacją pary wodnej,
ochronę akustyczną.
Jak dopasować grubość izolacji?
Polskie przepisy nie określają minimalnej grubości izolacji przewodów wentylacyjnych. Określone zostały jedynie grubości dotyczące instalacji ogrzewania powietrznego, której funkcję może również spełniać system wentylacji. Z uwagi na minimalne różnice temperatury między powietrzem wentylacyjnym znajdującym się wewnątrz budynku a otoczeniem, izolacja cieplna nie ma ogromnego wpływu na efektywność energetyczną systemu.
Brak szczegółowych wytycznych związanych z właściwym dopasowaniem grubości izolacji cieplnej sprawia, że najlepszym sposobem jest przeprowadzenie indywidualnej analizy. Powinna ona uwzględniać zarówno parametry instalacji, jak i warunki, w których pracuje oraz maksymalny poziom strat i zysków ciepła. Decydując się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów, np. firmy IzoSerwis, zyskujesz pewność, że zostanie ona właściwie dopasowana i zrealizowana.
Jaki materiał do wykonania izolacji wybrać?
Wybierając właściwy materiał izolacyjny, należy zwrócić uwagę na parametry takie jak: niska przewodność cieplna, niepalność czy też wysoki współczynnik reakcji na ogień. Z uwagi na konieczność spełniania określonych parametrów technicznych podstawowym surowcem jest wełna szklana bądź kamienna. Ta pierwsza jest dostępna w formie płyt bądź mat, natomiast druga w formie otuliny, maty bądź płyty. Obydwa rodzaje wyróżniają duża chłonność akustyczna i mała sztywność dynamiczna, dzięki czemu można mieć pewność, że dobrze wyciszą instalację. Są one również odporne na ogień. Niestety mają też wady – wysoką higroskopijność i nasiąkliwość, aczkolwiek są wytrzymałe pod względem mechanicznym. Istnieje również możliwość wykonania izolacji przy wykorzystaniu welonu bądź folii aluminiowej i zastosowania do uszczelnienia taśmy aluminiowej. Na rynku dostępne są także welony wykonane z włókniny, które również są chętnie stosowane przy wykonywaniu tych prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana