Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Techniki malowania proszkowego
Powłoki malarskie podnoszą estetykę otaczających nas przedmiotów i pozwalają na nadawanie im dowolnego wyglądu. Wybór metod nakładania farb sprawia, że możemy dobrać najlepszą do danej powierzchni. Ostatnio popularność zyskało malowanie proszkowe. Z tego tekstu dowiesz się, na czym ono polega, jak przebiega, jakie daje możliwości i jakie są jego największe zalety.
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe przebiega na sucho. W odróżnieniu od tradycyjnych metod malowania na mokro, w tej technice nie wykorzystuje się płynnych farb, lecz, jak wskazuje nazwa, barwne proszki. Sposób ten może być wykorzystywany do tworzenia powłok malarskich na elementach metalowych. Jak to działa?Farba w proszku jest poddawana elektryzowaniu. Dzięki temu drobinki pyłu przylegają do metalowych powierzchni i utrzymują się na nich dzięki siłom elektrostatycznym. Aby utwardzić powłokę i nadać jej trwałość, przeprowadza się polimeryzację w wysokiej temperaturze – mówi specjalista z malarni i lakierni proszkowej Techni-kor.Rozpylany proszek przylega do malowanego przedmiotu bardzo cienką warstwą. Nadmiar farby po prostu nie utrzymuje się na malowanym przedmiocie. Można go odzyskać i wykorzystać do barwienia innego elementu. Metoda ta jest bardzo oszczędna po pierwsze dlatego, że do utworzenia warstwy potrzeba niewiele proszku, po drugie dlatego, że każdą jego niewykorzystaną drobinę można odzyskać.
Zalety malowania proszkowego
Oszczędność to jedna z wielu zalet malowania proszkowego. Uzyskana powłoka jest jednolita i idealnie równomierna. Nie powstają zacieki. Siły elektrostatyczne, które utrzymują farbę na powierzchni, zapewniają trwały efekt. Nie da się jej łatwo zedrzeć, nie pojawiają się odpryski. Uszkodzenia mechaniczne, które z łatwością przyczyniłyby się od uszkodzenia tradycyjnej powłoki malarskiej, nie wyrządzają farbie proszkowej szkody. Jest ona odporna także na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, chemię oraz rdzę. Farba proszkowa stanowi więc warstwę antykorozyjną. Kolejna mocna strona malowania czy lakierowania proszkowego to cena. Koszty są stosunkowo niskie, ponieważ zużycie materiału jest niewielkie w porównaniu z farbami do stosowania na mokro. Trwałość jest też znacznie wyższa, więc nie trzeba będzie wykonywać poprawek, co również wiąże się z oszczędnością. Oprócz pieniędzy można zyskać także czas. Malowanie proszkowe jest znacznie szybsze. Farba jest nanoszona przez rozpylanie, a polimeryzacja trwa zaledwie 20 minut – znacznie krócej niż wysychanie mokrej farby. Wystarczy jedna warstwa farby proszkowej, podczas gdy zwykłą trzeba nanosić dwukrotnie, a czasem więcej.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana