Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Typy tynków strukturalnych
Podczas wykończenia wnętrza można wykorzystać różnego rodzaju środki, które pozwalają uzyskać ciekawe i wyjątkowo estetyczne efekty. Bardzo popularną opcją są między innymi tynki strukturalne, które przełamują klasyczne rozwiązania. Istnieje wiele typów takiego wykończenia. Co je charakteryzuje i które z nich wybierane są najczęściej? Zanim sam podejmiesz decyzję - sprawdź, na co postawili inni.
Czym dokładnie jest tynk strukturalny?
Tynki strukturalne bardzo często określane są również ozdobnymi. Można wykorzystać je nie tylko w domowych wnętrzach - na ścianach, czy sufitach. Bardzo często stosuje się na elewacjach budynków. Oczywiście wiele zależy od rodzaju oraz tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
- Poszczególne tynki ozdobne różnią się między sobą wyglądem, który wynika z odmiennej gęstości mas, a także ziarnistości. Oczywiście nie bez znaczenia jest także skład produktu - podkreśla specjalista z firmy Smolnik E. i B. Smolnik i Wspólnicy sp. j.
Rodzaje tynków strukturalnych
Analizując dostępność różnych preparatów na rynku, można wyróżnić trzy klasyfikacje, które pomagają wybrać właściwy rodzaj tynku ozdobnego. Uwzględniają one:
- przeznaczenie - wewnętrzne lub zewnętrzne,
- rodzaj masy - z jakich składników została wykonana,
- efekt - który uzyskiwany jest na ścianie lub elewacji.
Jeżeli chodzi o dokładne wyróżnienie tynków ozdobnych z uwagi na ich skład, wśród nich można znaleźć między innymi masy mineralne, akrylowe lub silikonowe.
Biorąc pod uwagę otrzymany po zastosowaniu tynku wzór na ścianie, można mówić w tym przypadku o powierzchniach gładkich oraz trójwymiarowych. Te drugie potocznie nazywane są barankiem lub kornikiem. Oznacza to, że podłoże ma wypukłości powstałe podczas zacierana tynku. Te uzyskuje się zarówno w pionie, jak i poziomie - zależnie od tego, jak ma wyglądać całość.
Dodatkowe zalety tynków strukturalnych
Tynki ozdobne, jak wskazuje sama nazwa, pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego coraz częściej producenci poszukują nowych, nietypowych rozwiązań, które wyróżniłby ich produkt na tle konkurencji. W ten sposób powstały specjalne masy, do których dodaje się kruszywo. Służą one przede wszystkim do wykorzystania zewnętrznego na elewacji. Dlaczego się wyróżniają? Ich powłoka do złudzenia przypomina strukturę granitu lub innego kamienia. Różnica polega natomiast na tym, że to rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze.
Drugim częstym zabiegiem jest również wzmacnianie tynków strukturalnych za pomocą wyjątkowo odpornych włókien węglowych. Ta metoda sprawdza się szczególnie tam, gdzie podłoże jest nieco starsze i mniej trwałe na uszkodzenia.
Czy tynk strukturalny można położyć samodzielnie? Jest taka możliwość, jednak pamiętaj, że jeżeli wybierasz wymagającą masę i chcesz uzyskać konkretny wzór, lepiej zlecić to zajęcie specjalistom. Nie zawsze też opłaca się kompletowanie całego sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia prac. Lepiej wynająć fachowca i niczym się nie przejmować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana