Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Ile komór powinno mieć dobre okno?
Dobra jakość to podstawa podczas wyboru okien. Niemniej ważna jest również ich maksymalna funkcjonalność, a także spełnienie wszystkich podstawowych funkcji – na przykład termoizolacyjnych. To, czy okna sprawdzą się w tych dwóch aspektach zależy między innymi od sposobu ich wykonania i parametrów. Jednym z nich jest ilość komór. Wyjaśniamy, z ilu komór powinno składać się dobre okno oraz jakie funkcje spełniają.
Dlaczego ilość komór ma tak duże znaczenie?
Ilość komór w oknach w połączeniu z innymi parametrami jest bardzo ważna pod względem izolacji termicznej, a także wytrzymałości całej konstrukcji.
W przypadku termoizolacji komory nie odgrywają tak dużej roli, jak głębokość profili i powietrze, które się w nich znajduje. To właśnie powietrze jako izolator sprawia, że okna o właściwych profilach o wiele lepiej zatrzymują ciepło, a także zapobiegają dostawaniu się do pomieszczenia chłodnego powietrza. Jednak bez odpowiedniej ilości komór i proporcjonalnie większej ilości powietrza właściwości termoizolacyjne nie byłyby tak wysokie. Każda komora to dodatkowa bariera przed uciekającym ciepłem.
Komory okienne wzmacniają również konstrukcję okna, dzięki posiadaniu stalowych elementów usztywniających. Można w nich znaleźć:
- komorę zewnętrzną skrajną – posiadającą otwory odwodnieniowe, które usuwają na zewnątrz nagromadzoną wewnątrz profilu wodę,
- komorę wzmacniającą – największą spośród wszystkich komór, w której montuje się kształtownik wykonany z cyny,
- komory izolacyjne – mogące posiadać wkłady termiczne, jednakże o ich skuteczności świadczy przede wszystkich odpowiednia szerokość.
O komorach okiennych wypowiada się dystrybutor okien z firmy Pendragon:
W zapewnieniu termoizolacji przez komory najważniejsza jest odległość między ich ściankami, która powinna być większa niż 5 mm. Kiedy tak nie jest, nawet duża ilość komór nie zapewnia zatrzymywaniu ciepła, ponieważ nie może się w nich gromadzić wystarczająco dużo powietrza, czyli głównego izolatora.
Ilość komór w oknach – jaka jest optymalna?
Ilość komór w oknach PCV, aluminiowych oraz drewnianych, którą uważa się za optymalną, to 4 lub 5. W porównaniu z oknami o mniejszej ich ilości można zdecydowanie odczuć różnicę w izolacji cieplnej. Podczas wyboru konkretnego modelu dobrze jest zapoznać się z przekrojem profili, które uwidaczniają ilość komór oraz ich wypełnienie.
Jednym z najważniejszych parametrów technicznych jest współczynnik przenikania ciepła. Aby zapewnić dobrą termoizolację poleca się wybierać takie okna, których współczynnik wynosi mniej niż 1,1 W/m2·K.
Zakłada się, że im większa ilość komór w oknach tym lepsze są wartości parametrów oraz właściwości całej konstrukcji. Podczas kupna okien niemniej ważna jest cena. Okna o mniejszej ilości komór są tańsze w porównaniu z modelami, które oferują ich więcej, jednak niewskazane jest również przeznaczanie na nie ogromnych kwot. Należy pamiętać, że oprócz ilości komór niezbędne są także inne parametry, których niskie wartości nie zapewnią funkcjonalności okien nawet w przypadku optymalnej liczbie komór.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana