Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Krzyżyki dystansowe, czyli niezbędne akcesoria do prac glazurniczych
Układanie glazury wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Wymaga dużej precyzji oraz użycia odpowiednich akcesoriów, które nie tylko wpłyną na estetykę wykonanej pracy, ale także znacznie ją przyspieszą. Jednym z nich są krzyżaki dystansowe, w naszym artykule skupiamy się właśnie na nich i podpowiadamy, jak je dobrać oraz układać z ich wykorzystaniem płytki.
Czym są krzyżyki dystansowe?
Krzyżyki dystansowe, nazywane także krzyżakami do płytek, wykonywane są z tworzywa sztucznego i sprzedawane najczęściej w opakowaniach zbiorczych po 100 sztuk. Dzięki nim możliwe jest zachowanie właściwych szczelin pomiędzy płytkami, co w efekcie przekłada się na odpowiednią grubość i estetyczny wygląd fug. Ponadto krzyżyki dystansowe pozwalają ułożyć płytki w równomierny sposób z dokładnością do milimetrów, w równych odstępach od siebie. Dlatego też nie powinno ich zabraknąć w trakcie układania glazury.
Jak dobrać odpowiednie krzyżyki dystansowe?
Dobór krzyżyków dystansowych zależy przede wszystkim od rozmiaru układanych płytek, a tym samym grubości fugi, jaką należy między nimi wykonać. W związku z tym chcąc właściwe dobrać krzyżyki do glazury, należy wiedzieć, jaką szerokość powinna mieć spoina. Przy płytkach:
- 2×2 centymetry fuga powinna wynosić 1 milimetr,
- 10×10 centymetrów fuga powinna wynosić 2 milimetry,
- 20×30 centymetrów fuga powinna wynosić 3 milimetry.
O to, jak dobierać krzyżyki dystansowe, zapytaliśmy także specjalistę z firmy WSsystem Wojciech Solarz posiadającej tego typu produkty w swojej ofercie. Jego zdaniem:
-Doboru odpowiednich krzyżyków dystansowych, a co za tym idzie szerokości spoiny, nie powinno się wykonywać na podstawie własnych upodobań. Nie w każdym miejscu pomimo teoretycznej możliwości można bowiem zastosować wąskie fugi. Przykładem mogą być tutaj miejsca takie, jak tarasy czy balkony, gdzie szersze fugi pełnią funkcję wentylacyjną. Dlatego zaleca się tam stosowanie większych krzyżyków dystansowych, nawet przy układaniu płytek o wymiarach 2×2 centymetry.
Układanie płytek z krzyżykami dystansowymi krok po kroku
Układanie płytek z wykorzystaniem krzyżyków dystansowych wymaga wprawy, jednak można opisać tę czynność w kilku prostych krokach.
- Krok pierwszy
Na zaplanowanej pod układanie glazury powierzchni nakładamy szpachelką zaprawę klejową. Następnie zaczynając od krawędzi podłoża, układamy płytkę i mocujemy do jej brzegów krzyżyki dystansowe.
- Krok drugi
Kolejne płytki układamy, dociskając je do podłoża i zachowując między nimi właściwy odstęp, używając w tym celu krzyżyków dystansowych.
- Krok trzeci
Sprawdzamy poziomicą, czy glazura została ułożona poprawnie, a wykończone podłoże posiada poziom.
- Krok czwarty
Usuwamy krzyżyki dystansowe, zanim zaprawa klejowa zdąży zastygnąć. Następnie pozostawiamy tak ułożoną glazurę na około 12 godzin do wyschnięcia.
- Krok piąty
Po upływie tego czasu wypełniamy szczeliny między płytkami gotową masą do fug.
Podsumowując, krzyżyki dystansowe, zaraz obok pacy, kielni i poziomicy, to jeden z najważniejszych artykułów w trakcie układania glazury, który pozwala wykonać te prace w pełni poprawnie i estetycznie. Dlatego też nie należy z nich rezygnować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana