Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Podkłady pod podłogi – materiały budowlane i wykończeniowe
Zanim ułożymy ostatnią, najładniejszą warstwę podłoża, tę, która będzie miała bezpośrednią styczność z naszymi stopami, musimy wybrać odpowiedni podkład pod podłogę. Ma on bardzo ważne zadanie do spełnienia i w dużej mierze zadecyduje o trwałości oraz estetyce posadzki. Co warto wiedzieć o podkładach pod podłogi? Z czego są wykonane i jak je dobrać?
Podkład pod podłogę – jaka jest jego rola?
Podkład pod podłogę to warstwa układana między niewykończonym podłożem (np. wylewką betonową) a warstwą wykończeniową, np. panelami czy parkietem. Podkład jest nieodzownym elementem, jeżeli zależy nam na trwałości, solidności i estetyce podłogi. Chroni on przed uszkodzeniami wywołanymi wilgocią, mikroszczelinami, naprężeniami i obciążeniami. Można się spotkać z opinią, że podkład nie jest potrzeby i da się ułożyć posadzkę bezpośrednio na podłożu. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że trwałość wykończenia będzie pozostawiała wiele do życzenia. Skutki rezygnacji z podkładu odczujemy bardzo szybko nie tylko pod stopami, ale też w portfelu. Podkłady pod podłogę są wykonane z materiałów, które zapewniają elastyczność. Panele lub inne wykończenie podłogi ściśle przylega do delikatnie uginającej się powierzchni. Byłoby to niemożliwe, gdybyśmy ułożyli panele, płytki czy parkiet na zupełnie sztywnym podkładzie. Tworzyłyby się szczeliny, a posadzka nie byłaby w stanie równomiernie przyjąć obciążenia. W ten sposób powstawałyby uszkodzenia mechaniczne, wypaczenia i nierówności. Obniżałoby to też komfort stąpania po podłodze. Podkłady podłogowe chronią nie tylko przed czynnikami „od góry”, ale też przed uszkodzeniem pod wpływem czynników od strony gruntu, przede wszystkim przed wilgocią. Nie dopuszczając do zawilgocenia, wydłużają trwałość posadzki, uniemożliwiają bakteriom i grzybom rozwój pod deskami podłogi i sprawiają, że jest ona nie tylko bardziej wytrzymała, ale też zdrowsza.Z jakich materiałów wykonuje się podkłady pod podłogi?
Podkłady pod podłogi dostępne są w postaci mat sprzedawanych w rolkach, co można zobaczyć np. na stronie sklepu Mersi. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały, które cechują się z jednej strony pewną elastycznością, z drugiej trwałością. Są to m.in.:- Pianka polietylenowa (polistyren ekstrudowany) – doskonale sprawdza się w roli podkładu podłogowego, bo wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Może być stosowana na wszystkich typach podłóg pływających. Jest polecana do deski trójwarstwowej oraz paneli.
- Pianka polietylenowa sieciowana – wykonane z niej podkłady niwelują nierówności podłoża i nadają się pod posadzki drewniane laminowane. Dobrze tłumi drgania i cechuje się wysoką absorpcją.
- Naturalny korek – odpowiedni pod wszystkie rodzaje podłóg pływających. Szczególnie zalecany przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ dobrze przenosi ciepło do posadzki. Zapewnia ciche stąpanie po podłodze, jest odporny na duże obciążenia i na wilgoć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana