Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Kamień naturalny na elewacjach. Warto czy nie?
Kamień to tradycyjny materiał od wieków wykorzystywany w budownictwie. Jego niesłabnąca popularność wynika z licznych zalet, do których należy przede wszystkim wysoka wytrzymałość oraz estetyka naturalnego surowca. Chociaż wachlarz zastosowań kamienia naturalnego w architekturze jest coraz bogatszy, to jednak materiał ten wciąż najczęściej wykorzystywany jest jako wykończenie elewacji.
Rodzaje i właściwości kamieni naturalnych na elewacje
Kamień naturalny to szerokie pojęcie obejmujące wiele gatunków skał, różniących się od siebie właściwościami fizycznymi oraz wyglądem. Wspólną cechą kamieni naturalnych jest wyjątkowa trwałość i wytrzymałość w porównaniu do innych materiałów, a także unikatowa estetyka. Z tego powodu kamienie często trafiają na elewacje. Jakie rodzaje skał wykorzystuje się w tym celu? Do najpopularniejszych kamieni elewacyjnych należą:
- Granit – ten kamień wykazuje najwyższą odporność na oddziaływanie szkodliwych czynników, w tym na zmienne warunki atmosferyczne, co czyni go idealnym materiałem na elewacje. Elewacyjne płytki granitowe charakteryzują się dużą twardością i dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej.
- Marmur – nieco mniej odporny od granitu, wciąż wyróżnia się dużą trwałością, jednak za największą zaletę marmuru uznaje się jego niepowtarzalny, niezwykle efektowny wygląd, na który składają się ciepłe odcienie bieli oraz beżu i kontrastujące z nimi przeżylenia. Marmurowe okładziny ścienne mogą być polerowane bądź satynowane.
- Wapienie – stonowane barwy wraz z delikatnymi wzorami i porowatą strukturą tworzą efektowną całość, która znakomicie prezentuje się na elewacjach.
- Trawertyn i kwarcyt – to coraz bardziej popularne rozwiązania w zakresie elewacyjnych materiałów kamiennych, które zaskakują bogactwem kolorów i wzornictwa.
Zalety elewacji z kamienia naturalnego
Bogactwo dostępnych materiałów kamiennych na elewacje sprawia, że takie rozwiązanie wciąż zyskuje na popularności. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Kamień naturalny znakomicie nadaje się na elewację przede wszystkim z racji swojej wysokiej wytrzymałości. - Przekonuje przedstawiciel krakowskiej hurtowni kamieni HB-Polska. - Kamiennym okładzinom nie zaszkodzą opady, wiatr, mróz czy inne niekorzystne czynniki. Nie bez znaczenia jest również estetyka tak wykonanej elewacji. Kamień naturalny to stylowe wykończenie idealne zarówno w przypadku nowoczesnej, jak i klasycznej architektury. Doskonale współgra z naturalnym otoczeniem oraz innymi materiałami, takimi jak drewno, metal czy szkło.
Warto zaznaczyć, że płyty kamienne dostępne są w różnych formatach, przy czym można zdecydować się na obłożenie całego budynku lub też na stworzenie ciekawej dekoracji jedynie na wybranych fragmentach elewacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana