Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Bezpieczeństwo w pracy przy obsłudze wycinarki
Praca przy wycinaniu laserowym jest specyficzna, ponieważ pracownicy są potencjalnie narażeni na uszkodzenie wzroku czy poparzenie ciała. Stąd też stanowisko ich pracy powinno być maksymalnie zabezpieczone. Co należy wiedzieć o zagrożeniach i o czym należy pamiętać w kwestii bezpieczeństwa podczas obsługi wycinarki laserowej?
Potencjalne zagrożenia w pracy przy obsłudze wycinarki laserowej
Duża liczba wypadków dotyczy uszkodzenia wzroku, co związane jest z długotrwałym naświetlaniem oczu i niestosowaniem odpowiedniego zabezpieczenia, jakim są specjalne okulary czy gogle. To właśnie oczy są bardzo narażone na niebezpieczeństwo, ponieważ wycinarki laserowe emitują niewidoczne promieniowanie. Zatem ludzki narząd wzroku nie jest się w stanie przed tym właściwie obronić, bo – mówiąc wprost – „nie widzi” czyhającego zagrożenia. Ponadto zdarza się, że pracownicy stosują również nieodpowiednio dobrane akcesoria lub korzystają z nich w niewłaściwy sposób.
Kolejnym niebezpieczeństwem podczas pracy przy obsłudze wycinarki laserowej może być wysoka temperatura oraz pyły i gazy, jakie powstają w trakcie pracy maszyny. Te ostatnie mogą przeniknąć do krwiobiegu, a w przyszłości (bliskiej lub dalszej) stać się przyczyną infekcji i niebezpiecznych chorób. Do wypadku może też dojść, gdy osoba niepowołana dostanie się w okolice maszyny – wiąże się to z faktem nieodpowiedniego zabezpieczenia miejsca pracy. Aby uniknąć opisanych powyżej zagrożeń podczas pracy przy obsłudze wycinarki laserowej, należy wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze i zadbać o uświadomienie pracowników.
Jak zabezpieczyć pracowników obsługujących wycinarkę laserową?
Pierwszym krokiem, który wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa w pracy przy obsłudze wycinarki laserowej, jest stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej: gogli, okularów, fartuchów i specjalnej odzieży. Należy zadbać o to, aby akcesoria były właściwie dobrane do mocy i rodzaju urządzenia. Pracownicy powinni być także gruntownie przeszkoleni i wiedzieć, jak w odpowiedni sposób stosować wymienione środki.
Drugą sprawą jest wykorzystywanie maszyn, zapewniających bezpieczną pracę tak, jak maszyny, które można znaleźć w ofercie MASZYNY-POLSKIE.PL oraz zadbanie o właściwe wydzielenie stanowiska pracy. Musi być ono wydzielone w taki sposób, aby osoby postronne nie miały do niego dostępu. Jeśli chodzi o same wycinarki, ich obudowa powinna spełniać wymogi CE, a maszyna powinna zapewniać ochronne przeszklenie umożliwiające obserwację cięcia oraz efektywne systemy filtrujące pyły i dymy.
Maszyny, jak i wszelkie komponenty systemu, powinny być poddawane regularnym przeglądom dokonywanym przez autoryzowane serwisy. Firma MASZYNY-POLSKIE.PL świadczy m.in. usługi serwisowe i prowadzi przeglądy maszyn. Warto podkreślić, że nowoczesne wycinarki laserowe są wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, w których zakres obsługi operatora jest zminimalizowany, a przypadkowe uruchomienie maszyny niemożliwe. Właściwie wdrożone procedury bezpieczeństwa i zasady BHP, a także stosowanie odpowiednich maszyn zminimalizują ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla życia i zdrowia wypadków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana